Klasifikace zemí

Klasifikace zemí podle míry teritoriálního rizika se provádí periodicky na základě výsledků ekonometrického modelu zpracovávajícího nejaktuálnější údaje MMF a Světové banky o finanční a ekonomické situaci klasifikované země a údaje o platební zkušenosti vývozních úvěrových pojišťoven zemí účastníků Konsensu OECD. Vedle indikátorů rizikovosti vyhodnocených modelem se zvažuje i nekvantifikovatelný faktor politického rizika a další faktory a zkušenosti nezahrnuté do vstupních dat modelu.

Země jsou klasifikovány, tj. zařazovány, do 7 rizikových kategorií, kde 7. kategorii představují země s nejvyšší úrovní teritoriálního rizika a 1. kategorii země s minimální úrovní rizika. Do kategorie 0 (nula) patří země, u kterých se neuvažuje s existencí teritoriálních rizik a pojištění komerčních rizik by mělo probíhat na tržním principu, tj. bez státní podpory. Klasifikace každé země probíhá zpravidla jednou ročně, nedojde-li k mimořádnému vývoji.

Zvláštní skupinu představují země v kategorii 0 (nula) s vysokými příjmy na obyvatele. Pro tyto země platí maximální délka splatnosti úvěru 5 let.

Ve dnech 15.-16. října 2014 se v Paříži konalo 70. zasedání Podskupiny expertů pro riziko zemí, členů Konsensu OECD, pro kategorizaci zemí podle vývozního úvěrového rizika. Participanti projednali zařazení zemí Amerik, západní a střední Afriky. Celkem bylo hodnoceno 49 zemí, z toho u 5 zemí byla dosavadní kategorie změněna. O jednu kategorii se zlepšují Bolívie (ze 6. na 5. kategorii), Ekvádor (ze 7. na 6. kategorii) a Guatemala (z 5. na 4. kategorii), o jednu kategorii se zhoršují Antigua a Barbuda (ze 6. na 7. kategorii) a Benin (ze 6. na 7. kategorii). Nově byla hodnocena země Curacao, která byla klasifikována v 5. kategorii.

Kategorizace zemí platná od: 24.10.2014

Vyberte požadovanou zemi: Kategorie:

Země v kategorii 0 s vysokými příjmy na obyvatele

AustrálieJaponskoRakousko
BelgieJižní KoreaŘecko
Česká republikaKanadaSlovensko
DánskoLucemburskoSlovinsko
EstonskoMaďarskoŠpanělsko
FinskoNěmeckoŠvédsko
FrancieNizozemskoŠvýcarsko
IrskoNorskoUSA
IslandNový ZélandVelká Británie
ItáliePolsko 
IzraelPortugalsko 
© EGAP  2015
Mapa stránek