Klasifikace zemí

Klasifikace zemí podle míry teritoriálního rizika se provádí periodicky na základě výsledků ekonometrického modelu zpracovávajícího nejaktuálnější údaje MMF a Světové banky o finanční a ekonomické situaci klasifikované země a údaje o platební zkušenosti vývozních úvěrových pojišťoven zemí účastníků Konsensu OECD. Vedle indikátorů rizikovosti vyhodnocených modelem se zvažuje i nekvantifikovatelný faktor politického rizika a další faktory a zkušenosti nezahrnuté do vstupních dat modelu.

Země jsou klasifikovány, tj. zařazovány, do 7 rizikových kategorií, kde 7. kategorii představují země s nejvyšší úrovní teritoriálního rizika a 1. kategorii země s minimální úrovní rizika. Do kategorie 0 (nula) patří země, u kterých se neuvažuje s existencí teritoriálních rizik a pojištění komerčních rizik by mělo probíhat na tržním principu, tj. bez státní podpory. Klasifikace každé země probíhá zpravidla jednou ročně, nedojde-li k mimořádnému vývoji.

Zvláštní skupinu představují země v kategorii 0 (nula) s vysokými příjmy na obyvatele. Pro tyto země platí maximální délka splatnosti úvěru 5 let.

Ve dnech 28. - 29. října 2015 se v Paříži konalo 73. zasedání Podskupiny expertů pro riziko zemí, členů Konsensu OECD, pro kategorizaci zemí podle vývozního úvěrového rizika, na kterém se v souladu s plánem činnosti projednávalo posouzení zemí Ameriky a střední a západní Afriky. Celkem bylo hodnoceno 49 zemí, z toho u 5 zemí byla dosavadní kategorie změněna. O jednu kategorii se zlepšuje Benin (ze 7. na 6. kategorii) a Pobřeží Slonoviny (ze 7. na 6. kategorii). Naopak o jednu kategorii si pohoršila Ghana (z 5. na 6. kategorii), Brazílie (ze 3. na 4. kategorii) a El Salvador ( z 4. na 5. kategorii).

Kategorizace zemí platná od: 10.11.2015

Vyberte požadovanou zemi: Kategorie:

Země v kategorii 0 s vysokými příjmy na obyvatele

AustrálieJaponskoPortoriko
BelgieKanadaPortugalsko
Česká republikaKorejská republikaRakousko
DánskoKyprŘecko
EstonskoLotyšskoSingapur
FinskoLucemburskoSlovensko
FrancieMaltaSlovinsko
ChileNěmeckoŠpanělsko
IrskoNizozemskoŠvédsko
IslandNorskoŠvýcarsko
ItálieNový ZélandUSA
IzraelPolskoVelká Británie
© EGAP  2015
Mapa stránek