Klasifikace zemí

Klasifikace zemí podle míry teritoriálního rizika se provádí periodicky na základě výsledků ekonometrického modelu zpracovávajícího nejaktuálnější údaje MMF a Světové banky o finanční a ekonomické situaci klasifikované země a údaje o platební zkušenosti vývozních úvěrových pojišťoven zemí účastníků Konsensu OECD. Vedle indikátorů rizikovosti vyhodnocených modelem se zvažuje i nekvantifikovatelný faktor politického rizika a další faktory a zkušenosti nezahrnuté do vstupních dat modelu.

Země jsou klasifikovány, tj. zařazovány, do 7 rizikových kategorií, kde 7. kategorii představují země s nejvyšší úrovní teritoriálního rizika a 1. kategorii země s minimální úrovní rizika. Do kategorie 0 (nula) patří země, u kterých se neuvažuje s existencí teritoriálních rizik a pojištění komerčních rizik by mělo probíhat na tržním principu, tj. bez státní podpory. Klasifikace každé země probíhá zpravidla jednou ročně, nedojde-li k mimořádnému vývoji.

Zvláštní skupinu představují země v kategorii 0 (nula) s vysokými příjmy na obyvatele. Pro tyto země platí maximální délka splatnosti úvěru 5 let.

Ve dnech 24. - 25. června 2015 se v Paříži konalo 72. zasedání Podskupiny expertů pro riziko zemí, členů Konsensu OECD, pro kategorizaci zemí podle vývozního úvěrového rizika, na kterém se v souladu s plánem činnosti projednávalo posouzení zemí Asie, jižní a východní Afriky. Celkem bylo hodnoceno 51 zemí, z toho u 5 zemí byla dosavadní kategorie změněna. O jednu kategorii se zlepšila Bangladéš (ze 6. na 5. kategorii), Maledivy (ze 7. na 6. kategorii) a Rwanda (ze 7. na 6. kategorii). Naopak o jednu kategorii si pohoršil Mosambik (z 6. na 7. kategorii) a Jihoafrická republika ( z 3. na 4. kategorii).

Kategorizace zemí platná od: 29.06.2015

Vyberte požadovanou zemi: Kategorie:

Země v kategorii 0 s vysokými příjmy na obyvatele

AustrálieJaponskoPortoriko
BelgieKanadaPortugalsko
Česká republikaKorejská republikaRakousko
DánskoKyprŘecko
EstonskoLotyšskoSingapur
FinskoLucemburskoSlovensko
FrancieMaltaSlovinsko
ChileNěmeckoŠpanělsko
IrskoNizozemskoŠvédsko
IslandNorskoŠvýcarsko
ItálieNový ZélandUSA
IzraelPolskoVelká Británie
© EGAP  2015
Mapa stránek