Klasifikace zemí

Klasifikace zemí podle míry teritoriálního rizika se provádí periodicky na základě výsledků ekonometrického modelu zpracovávajícího nejaktuálnější údaje MMF a Světové banky o finanční a ekonomické situaci klasifikované země a údaje o platební zkušenosti vývozních úvěrových pojišťoven zemí účastníků Konsensu OECD. Vedle indikátorů rizikovosti vyhodnocených modelem se zvažuje i nekvantifikovatelný faktor politického rizika a další faktory a zkušenosti nezahrnuté do vstupních dat modelu.

Země jsou klasifikovány, tj. zařazovány, do 7 rizikových kategorií, kde 7. kategorii představují země s nejvyšší úrovní teritoriálního rizika a 1. kategorii země s minimální úrovní rizika. Do kategorie 0 (nula) patří země, u kterých se neuvažuje s existencí teritoriálních rizik a pojištění komerčních rizik by mělo probíhat na tržním principu, tj. bez státní podpory. Klasifikace každé země probíhá zpravidla jednou ročně, nedojde-li k mimořádnému vývoji.

Zvláštní skupinu představují země v kategorii 0 (nula) s vysokými příjmy na obyvatele. Pro tyto země platí maximální délka splatnosti úvěru 5 let.

Ve dnech 25.-26. června 2014 se v Paříži konalo 69. zasedání Podskupiny expertů pro riziko zemí, členů Konsensu OECD, pro kategorizaci zemí podle vývozního úvěrového rizika. Participanti projednali zařazení zemí Asie, jižní a východní Afriky. Celkem bylo hodnoceno 51 zemí, z toho u 2 byla dosavadní kategorie změněna:
O jednu kategorii se zlepšuje Nepál (ze 7. na 6. kategorii).
O jednu kategorii se zhoršilo postavení Mongolska (z 5. na 6. kategorii).
Nově byla kategorizována země Fidži (6.kategorie).

Kategorizace zemí platná od: 04.07.2014

Vyberte požadovanou zemi: Kategorie:

Země v kategorii 0 s vysokými příjmy na obyvatele

AustrálieJaponskoRakousko
BelgieJižní KoreaŘecko
Česká republikaKanadaSlovensko
DánskoLucemburskoSlovinsko
EstonskoMaďarskoŠpanělsko
FinskoNěmeckoŠvédsko
FrancieNizozemskoŠvýcarsko
IrskoNorskoUSA
IslandNový ZélandVelká Británie
ItáliePolsko 
IzraelPortugalsko 
© EGAP  2014
Mapa stránek