Klasifikace zemí

Klasifikace zemí podle míry teritoriálního rizika se provádí periodicky několikrát ročně na základě výsledků ekonometrického modelu OECD zpracovávajícího nejaktuálnější makroekonomické údaje o finanční a ekonomické situaci klasifikované země a údaje o platební zkušenosti vývozních úvěrových pojišťoven zemí účastníků Konsensu OECD. Vedle indikátorů rizikovosti vyhodnocených modelem se zvažují i faktory politických a dalších rizik, které nelze jednoduše kvantifikovat a nemohou být zahrnuty do vstupních parametrů modelu OECD.

Země jsou klasifikovány, tj. zařazovány, do 8 rizikových kategorií 0 až 7, kde 7. kategorii představují země s nejvyšší úrovní teritoriálního rizika a 1. kategorii země s minimální úrovní rizika. Do zvláštní kategorie 0 (nula) patří země s vyspělými finančními trhy, u kterých by minimální pojistné sazby státem podporovaných pojišťoven neměly být nižší než tržní sazby komerčních (státem nepodporovaných) finančních institucí.

Ve dnech 27. - 28. ledna 2016 se v Paříži konalo 74. zasedání Podskupiny expertů pro riziko zemí, členů Konsensu OECD, pro kategorizaci zemí podle vývozního úvěrového rizika, na kterém se v souladu s plánem činnosti projednávalo posouzení zemí Evropy, SNS, severní Afriky a Blízkého východu. Celkem bylo hodnoceno 41 zemí, z toho u 3 zemí byla dosavadní kategorie změněna. O jednu kategorii si pohoršuje Kazachstán (z 5. na 6. kategorii), Omán (ze 2. na 3. kategorii) a Alžírsko(ze 3. na 4. kategorii).

Kategorizace zemí platná od: 01.02.2016

Vyberte požadovanou zemi: Kategorie:

Země s minimálními poj. sazbami stanovenými dle kategorie 0

AustrálieJaponskoPolsko
BelgieKanadaPortugalsko
Česká republikaKorejská republikaRakousko
DánskoKyprŘecko
EstonskoLitvaSingapur
FinskoLotyšskoSlovensko
FrancieLucemburskoSlovinsko
ChileMaltaŠpanělsko
IrskoNěmeckoŠvédsko
IslandNizozemskoŠvýcarsko
ItálieNorskoUSA
IzraelNový ZélandVelká Británie
© EGAP  2016
Mapa stránek