Klasifikace zemí

Klasifikace zemí podle míry teritoriálního rizika se provádí periodicky několikrát ročně na základě výsledků ekonometrického modelu OECD zpracovávajícího nejaktuálnější makroekonomické údaje o finanční a ekonomické situaci klasifikované země a údaje o platební zkušenosti vývozních úvěrových pojišťoven zemí účastníků Konsensu OECD. Vedle indikátorů rizikovosti vyhodnocených modelem se zvažují i faktory politických a dalších rizik, které nelze jednoduše kvantifikovat a nemohou být zahrnuty do vstupních parametrů modelu OECD.

Země jsou klasifikovány, tj. zařazovány, do 8 rizikových kategorií 0 až 7, kde 7. kategorii představují země s nejvyšší úrovní teritoriálního rizika a 1. kategorii země s minimální úrovní rizika. Do zvláštní kategorie 0 (nula) patří země s vyspělými finančními trhy, u kterých by minimální pojistné sazby státem podporovaných pojišťoven neměly být nižší než tržní sazby komerčních (státem nepodporovaných) finančních institucí.

Ve dnech 21. – 22. června 2017 se v Paříži konalo 78. zasedání skupiny expertů z členských zemí Ujednání pro oficiálně podporované vývozní úvěry (Konsensus OECD) pro kategorizaci zemí podle úvěrového rizika. Na tomto zasedání se projednávaly regiony Asie a jižní a východní Afriky.

Kategorizace byla změněna u tří zemí. Polepšil si Myanmar – ze sedmé kategorie byl přeřazen do šesté.

O jednu kategorii si naopak pohoršilo Lesotho (kleslo z páté do šesté kategorie) a Hong Kong (přeřazen z první do druhé kategorie).

V červenci 2016 vyhodnotil Sekretariát OECD dopady nových ročních údajů o Hrubém národním důchodu, které vydává Světová banka. Na jejich základě bylo Maďarsko přeřazeno ze čtvrté rizikové kategorie do nulové. Sekretariát také formálně vyjasnil, že do kategorie 0 patří rovněž Andorra, Monaco a San Marino.

Kategorizace zemí platná od: 26.06.2017

Vyberte požadovanou zemi: Kategorie:

Země s minimálními poj. sazbami stanovenými dle kategorie 0

AustrálieKanadaPortugalsko
BelgieKorejská republikaRakousko
Česká republikaKyprŘecko
DánskoLitvaSingapur
EstonskoLotyšskoSlovensko
FinskoLucemburskoSlovinsko
FrancieMaďarskoŠpanělsko
ChileMaltaŠvédsko
IrskoNěmeckoŠvýcarsko
IslandNizozemskoUSA
ItálieNorskoVelká Británie
IzraelNový Zéland 
JaponskoPolsko 
© EGAP  2017
Mapa stránek