Klasifikace zemí

Klasifikace zemí podle míry teritoriálního rizika se provádí periodicky několikrát ročně na základě výsledků ekonometrického modelu OECD zpracovávajícího nejaktuálnější makroekonomické údaje o finanční a ekonomické situaci klasifikované země a údaje o platební zkušenosti vývozních úvěrových pojišťoven zemí účastníků Konsensu OECD. Vedle indikátorů rizikovosti vyhodnocených modelem se zvažují i faktory politických a dalších rizik, které nelze jednoduše kvantifikovat a nemohou být zahrnuty do vstupních parametrů modelu OECD.

Země jsou klasifikovány, tj. zařazovány, do 8 rizikových kategorií 0 až 7, kde 7. kategorii představují země s nejvyšší úrovní teritoriálního rizika a 1. kategorii země s minimální úrovní rizika. Do zvláštní kategorie 0 (nula) patří země s vyspělými finančními trhy, u kterých by minimální pojistné sazby státem podporovaných pojišťoven neměly být nižší než tržní sazby komerčních (státem nepodporovaných) finančních institucí.

Ve dnech 22. - 23. června 2016 se v Paříži konalo 75. zasedání skupiny expertů z členských zemí Ujednání pro oficiálně podporované vývozní úvěry (Konsensus OECD) pro kategorizaci zemí podle úvěrového rizika, na kterém se v souladu s plánem projednávaly země Asie a jižní a východní Afriky. Mimořádně byly zařazeny také země Írán, Bahrajn a Nigérie. Celkem bylo hodnoceno 53 zemí, z toho u 7 zemí byla dosavadní kategorie změněna.

Pohoršilo si pět zemí – Angola, Namibie, Nigérie, Papua Nová Guinea a Zambie. Experti OECD všechny přeřadili o kategorii výše. Angola, Nigérie, Papua a Zambie nově spadají do šesté rizikové kategorie, Namibie do čtvrté.

Dvě země si naopak polepšily. Írán a Seychely byly přeřazeny ze sedmé, nejrizikovější kategorie, do šesté.

V červenci 2016 vyhodnotil Sekretariát OECD dopady nových ročních údajů o Hrubém národním důchodu, které vydává Světová banka. Na jejich základě bylo Maďarsko přeřazeno ze čtvrté rizikové kategorie do nulové. Sekretariát také formálně vyjasnil, že do kategorie 0 patří rovněž Andorra, Monaco a San Marino.

Kategorizace zemí platná od: 01.07.2016

Vyberte požadovanou zemi: Kategorie:

Země s minimálními poj. sazbami stanovenými dle kategorie 0

AustrálieKanadaPortugalsko
BelgieKorejská republikaRakousko
Česká republikaKyprŘecko
DánskoLitvaSingapur
EstonskoLotyšskoSlovensko
FinskoLucemburskoSlovinsko
FrancieMaďarskoŠpanělsko
ChileMaltaŠvédsko
IrskoNěmeckoŠvýcarsko
IslandNizozemskoUSA
ItálieNorskoVelká Británie
IzraelNový Zéland 
JaponskoPolsko 
© EGAP  2016
Mapa stránek