17.12.2014
Reakce EGAP na vývoj ruského rublu

 
Vývoj ruského rublu EGAP intenzivně monitoruje, důvodem je samozřejmě to, že na Ruskou federaci stále připadá přibližně čtvrtina pojistné angažovanosti EGAP, tedy 56 miliard korun. K dnešnímu dni jde o 125 platných pojistných smluv (tzn. 125 obchodních případů českých exportérů).  Propad rublu přímo ovlivňuje schopnost ruských dlužníků splácet jejich eurové a dolarové závazky. O aktuální situaci jednalo dnes mimořádně představenstvo EGAP a analytici nyní zpracovávají Akční plán řešení ruských případů, o tomto tématu bude zítra jednat i Dozorčí rada společnosti.
EGAP nyní kontaktuje banky s žádostí o maximální obezřetnost při čerpání směrem do Ruska. Představenstvo společnosti zároveň rozhodlo o tom, že veškeré nové obchodní případy do Ruska budou muset projít schválením představenstva.
 
Protože má EGAP v portfoliu případy s měsíčními, čtvrtletními ale i pololetními splátkami, konkrétní problémy se mohou objevit až s odstupem času. Nicméně u případů, kde víme, že se dostávají do problémů, se snažíme rychle hledat aktivní řešení například v podobě restrukturalizací. Naším hlavním cílem je minimalizovat dopady na EGAP a potažmo na státní rozpočet.
 
Je ale nutné dodat, že úvěrové pojišťovny jako EGAP po celém světě kryjí právě podobná rizika. Český export do Ruska v posledních letech výrazně rostl, naopak objem pojištěného exportu klesal. Většina českých exportérů vyhodnotila rizika vývozu jako příliš nízká. Přímé dopady problémů s propadem rublu jsou nyní podstatně větší u těch českých firem, které své transakce nemají pojištěné.

Hana Hikelová, ředitelka Odboru PR a komunikace

 
 

© EGAP  2018
Mapa stránek