27.10.2014
Ukrajinci chtějí Škodu JS na dostavbu reaktorů (Hospodářské noviny )

Firmy z Česka by měly dostavět dva jaderné bloky na Ukrajině. Premiér Arsenij Jaceňuk dal příkaz tamní firmě Energoatom, aby okamžitě zahájila práce na dostavbě rozestavěného třetího a čtvrtého bloku chmelnické atomové elektrárny ve spolupráci s evropskými partnery. „Nakolik vím, kontrakt bude s Českem, se Škodou,“ řekl Jaceňuk.
 Škoda JS má na Ukrajině rozjednané celkem dva obchody, z nichž měla jeden minulý týden ve čtvrtek podepsat. Generální ředitel firmy Miroslav Fiala nicméně odmítá cokoliv komentovat. Podle informací HN by se výše dodávek na dostavbu dvou jaderných bloků mohla pohybovat v nižších jednotkách miliard korun.
Oba plánované obchody by měla pojistit státní exportní pojišťovna EGAP. Ta jinak na Ukrajině kvůli probíhající krizi nepojišťuje, a tak musí dostat Škoda JS výjimku od dozorčí rady pojišťovny.
„Ano, je rozjednaný případ na dodávky od Škody JS pro firmu NAEK Energoatom a měl by být projednán ještě v tomto roce,“ říká šéfka komunikace EGAP Hana Hikelová. Škoda JS podle Hikelové Energoatomu již dodávala, přičemž společnost i přes současné problémy na Ukrajině bez problémů splácí.
Jakou výši obchodu EGAP pojistí, nicméně odmítla Hikelová sdělit s tím, že se vše ještě dojednává. Podle zdroje blízkého vedení firmy, který nechtěl být jmenován, s Energoatomem ještě neproběhla detailní jednání a ještě se ani neurčilo, jak velký rozsah prací bude česká firma dodávat. „Ale nepředpokládáme roli generálního dodavatele,“ řekl HN zdroj.
Ukrajina elektřinu potřebuje a v chmelnické atomové elektrárně, kde jsou již v provozu dva reaktory VVER o celkovém výkonu 2000 megawattů (tedy zhruba stejně, jako je výkon Temelína), se další dva staví. Jeden je hotový ze 75 procent, další z 28 procent.
Původně začal ukrajinský Energoatom výstavbu v roce 2010 s ruskou firmou Rosatom, která ukrajinské straně poskytla i financování ve výši jedné miliardy dolarů. V době napjatých rusko-ukrajinských vztahů nicméně výstavba zamrzla. Podle ukrajinské strany za to mohl fakt, že Rusové změnili podmínky úvěru na komerční, a proto Kyjev od smlouvy odstoupil. Ruská média hovoří ale i o tom, že ukrajinská strana odmítla úpravy projektu, které by ho prodražily.
Svoji roli má hrát i geopolitická otázka. S tím si nicméně Ukrajinci příliš nepomohou. Škodu JS totiž vlastní ruská společnost OMZ, která je zase většinově vlastněná státní Gazprombank.
Projekt za jednotky miliard korun může Škodě JS pomoci z nelehké situace. Výstavba jaderných bloků v Evropě totiž příliš nevzkvétá a v roce 2013 firma vykázala tržby na úrovni 3,1 miliardy korun a provozní zisk necelých 90 milionů korun. Rok předtím přitom tržby činily téměř 5,1 miliardy a zisk téměř 524 milionů.
Škodě JS je technologie reaktorů VVER blízká - v česko-ruském konsorciu MIR-1200 nabízela nejmodernější reaktory VVER-1200 na dostavbu dalších dvou bloků Temelína. Výběrové řízení bylo ale kvůli ekonomické nerentabilitě společnosti ČEZ nakonec letos na jaře zastaveno, a Škoda tak přišla o velmi lukrativní zakázku.
 

© EGAP  2018
Mapa stránek