25.11.2014
České firmy podepsaly v Izraeli čtyři dohody. Týkají se radarů i ekologie (byzbys.ihned.cz)

Zástupci českých podnikatelů uzavřeli při úterní návštěvě Izraele čtyři dohody o spolupráci.

Pardubická společnost Retia bude vyrábět a provozovat radary protivzdušné obrany s izraelským výrobcem radarových technologií ELTA Systems Ltd.

Společnost Dekonta bude zase pracovat na vyčištění kontaminovaných území s izraelskou firmou SAR 17.

Další memoranda se týkají výzkumu v oblasti chemického průmyslu a spolupráce pojišťovacích společností.

Sobotka s Izraelci jedná v hotelu, jímž prošel Churchill, Obama i Hawking - čtěte ZDE

Firma Dekonta, která v minulých letech zajišťovala například sanaci žateckého letiště v Ústeckém kraji, se bude spolu s blízkovýchodním partnerem ucházet o zakázky přímo v Izraeli. "Budeme mít na starosti technologii, SAR 17 bude získávat zakázky," řekl místopředseda dozorčí rady firmy Dekonta Petr Mothejl.

Podle něj je izraelské území znečištěno chemickým průmyslem a zároveň činností vojenských základen. "Ekologie a ochrana životního prostředí nebyla v Izraeli dosud tak preferovaná, až v poslední době se vypisují tendry na čištění kontaminovaných území. Tato oblast byznysu se tu otvírá. Máme šanci vstoupit na trh jako silný partner," uvedl Mothejl.

České firmy podepsaly v Kazachstánu dohody za půl miliardy dolarů. Dodají i zbraně - čtěte ZDE

Pardubická Retia bude s firmou ELTA Systems Ltd. spolupracovat při výrobě nebo provozování zařízení ELTA AD-STAR ELM-2288. "Je to spolupráce v oblasti 3D radarů, které bychom chtěli nabídnout naší armádě, ale i armádám Slovenska a Maďarska," řekl ředitel společnosti Retia Petr Novák.

Česká armáda podle Nováka uvažuje o pořízení pěti radarů, které by měly být v provozu v roce 2017. Retia bude podle dohody vyrábět klíčové komponenty radaru a rozhraní pro systémy velení a řízení a následné podpory provozu.

"Spolupráce je ale zaměřena i na třetí země a výzkum a vývoj," dodal Novák.

Další memorandum pak podepsala státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) s izraelskou úvěrovou pojišťovnou ASHRA. Cílem smlouvy je, aby pojišťující společnosti sdílely rizika vyplývající z vývozních kontraktů jejich vývozců do třetích zemí.

"Prakticky se uplatní v případech, kdy je český nebo izraelský vývozce hlavním dodavatelem vývozního projektu a využívá subdodávek vývozců z druhé země. Pokud izraelská společnost získá projekt a přizve české subdodavatel, EGAP pojistí právě rozsah českých dodávek. A naopak," uvedl generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Poslední, čtvrtá dohoda se týkala výzkumu v oblasti chemického průmyslu.


URL| http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-c...tyri-dohody-tykaji-se-radaru-i-ekologie

© EGAP  2018
Mapa stránek