10.12.2014
Pomoc exportu: EGAP navýšil teritoriální limity (E15)

Exportní garanční a pojišťovací společnost od října zvýšila teritoriální limity pro pojištění exportu do Běloruska, Ázerbájdžánu a Kazachstánu. Pojišťovna tak reagovala na výpadek exportu na Ukrajinu a na utlumení vývozu do Ruska v souvislosti se sankcemi EU vůči Rusku.
„K tomuto kroku jsme přistoupili na základě avizovaných obchodních případů. Obchodní úsek nyní eviduje zvýšený zájem především o Bělorusko a Ázerbájdžán a není tajemstvím, že v případě těchto dvou zemí byly limity vyčerpány z více než 80 procent,“ vysvětlil generální ředitel EGAP Jan Procházka. EGAP přitom rozhodně nepřestává pojišťovat a projednávat obchodní případy v Ruské federaci. Platí, že podporuje všechny projekty, kterých se netýkají sankce. Současná pojistná angažovanost Exportní garanční a pojišťovací společnosti v Rusku je 55 miliard korun a teritoriální limit pro export do Ruska má stále dostatečnou rezervu. V současné době EGAP projednává sedm velkých zakázek a šest obchodních případů, které se týkají vývozu malých a středních podniků.
Pro Bělorusko je tak od října volný limit pro pojištění nových obchodních případů 7,8 miliardy korun. Rozjednaný je například export lokomotiv, dodávky pro stavbu metra a několik zakázek z oblasti energetiky. Téměř 15,5 miliardy korun nyní činí volný limit pro Ázerbájdžán. Podle obchodního náměstka EGAP Marka Dlouhého se mohou české firmy uplatnit hlavně ve velkých infrastrukturálních projektech. „Avizované máme nové obchodní případy pro modernizaci a výstavbu železnice, výstavbu silnic, dodávky turbín pro vodní elektrárny a také by se české firmy mohly podílet na výstavbě objektů umělého ostrova,“ doplňuje Marek Dlouhý.
Rostoucí zájem o nové obchody stojí také za zvýšením limitu pro Kazachstán. Tam je nyní volná kapacita více než 20 miliard korun. Češi by tam mohli budovat energetické centrum, dodat zařízení pro uhelný důl a rostoucí zájem je zde o komponenty pro montáž vozů Škoda Auto.
Zvýšení limitů ocenili exportéři i zástupci bank poskytujících exportní financování. „Navýšení limitů na Ázerbájdžán a Bělorusko kopíruje aktuální obchodní příležitosti českých exportérů. Jsme připraveni do těchto teritorií dále nabízet exportní financování,“ dodává Jana Ševčíková z ČSOB.
EGAP pro pojišťování v Bělorusku a Ázerbájdžánu využije i takzvaný zajistný program, tedy dozajištění některých obchodních případů v těchto zemích u zajistitelů v Londýně.
Za poslední dva roky už EGAP takto dozajistil objem téměř 15 miliard korun (jde tedy o snížení rizika pro český stát a takto „upsaná“ částka se nepočítá do teritoriálního limitu). „Přímo v Minsku jsme byli s londýnskými zajistiteli letos v říjnu. Výsledkem cesty je jejich zájem o zajištění rizika JSC Belarusbank v řádech miliard korun. To by mělo umožnit českým vývozcům ještě zvýšit kapacitu vývozu do Běloruska a dokončit tak řadu dalších rozpracovaných projektů,“ dodává generální ředitel EGAP Jan Procházka. Podepsání dohodnutých zajistných smluv týkajících se rizika JSC Belarusbank se předpokládá do konce roku 2014.
Pokud bude nutné podle indikací od exportérů zvýšit limity i v některých dalších zemích, je EGAP připraven o tom jednat s dozorčí radou a akcionáři. Případné úpravy ale nesmí být v rozporu s řízením rizik EGAP, které reguluje ve všech pojišťovnách Česká národní banka.
V současné době však není žádný z limitů vyčerpán do 100 procent a EGAP má tak kapacitu na pojišťování nových obchodních případů.
 

© EGAP  2018
Mapa stránek