17.12.2014
EGAP kvůli pádu rublu chystá plán řešení ruských případů (Zpravodajství ČTK )

Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) chystá kvůli propadu kurzu rublu plán řešení problémových obchodních případů v Rusku. V souvislosti s prudkým poklesem kurzu rublu může řada ruských obchodních partnerů českých vývozců čelit problémům se splácením úvěrů od tuzemských bank. EGAP nyní kontaktuje banky s žádostí o maximální obezřetnost u úvěrů do Ruska, vyplývá z vyjádření společnosti.

EGAP pojistil k dnešnímu dni 125 obchodních případů českých exportérů v Rusku. Na Ruskou federaci tak připadá přibližně čtvrtina pojistné angažovanosti EGAP, tedy 56 miliard korun. Veškeré nové obchodní případy do Ruska budou muset projít nově schválením představenstva, rozhodla dnes pojišťovna.

"Propad rublu přímo ovlivňuje schopnost ruských dlužníků splácet jejich eurové a dolarové závazky. O aktuální situaci jednalo dnes mimořádně představenstvo EGAP a analytici nyní zpracovávají akční plán řešení ruských případů," uvedla mluvčí EGAP Hana Hikelová.

"Protože má EGAP v portfoliu případy s měsíčními, čtvrtletními ale i pololetními splátkami, konkrétní problémy se mohou objevit až s odstupem času. Nicméně u případů, kde víme, že se dostávají do problémů, se snažíme rychle hledat aktivní řešení například v podobě restrukturalizací," dodala Hikelová. Hlavním cílem je minimalizovat dopady na EGAP i státní rozpočet.

Vývoz tuzemských firem do Ruska byl loni 116 miliard korun, dovoz z Ruska byl 155 miliard korun. Naprostou většinu hodnoty dovozu tvoří ropa a plyn.

Například cenu plynu v Česku ale pokles kurzu ruské měny nijak neovlivní. Komodita se totiž v rublech vůbec neobchoduje. "Kurz rublu nesouvisí s byznysem se zemním plynem v Evropě, ten se vždycky odehrával a odehrává v dolarech," řekl ČTK výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml.

Ze stejného důvodu by neměl klesající rubl ovlivnit ani cenu benzinu a nafty u českých pump. Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák uvedl, že pro cenu pohonných hmot v Česku je klíčový vývoj ceny ropy a cen pohonných hmot v Rotterdamu a na dalších západoevropských burzách.

Současná situace nijak neovlivňuje ani energetickou společnost ČEZ, která mj. bere od ruské firmy Tvel palivo do svých jaderných elektráren. "Žádné operace v rublech nemáme," uvedl pro ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

© EGAP  2018
Mapa stránek