17.12.2014
Státní pomoc exportérům do Ruska (ČT24)

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Hezký večer u Ekonomiky ČT24. Jak ochránit Česko před padajícím rublem, má říct tým odborníků. Jeho vznik navrhne vládě ministr průmyslu. Podle Jana Mládka hrozí, že pokud export do Ruska a přilehlých zemí klesne na polovinu, vrátí se česká ekonomika do recese. Slabý rubl zboží dovážené do Ruska zdražuje a Rusové na něj nemají peníze. I českých výrobků kupují míň.

Jana HORKÁ, redaktorka
Tóny, které jsou pro Rusy stále dražší. Dnes za tento klavír zaplatí dvakrát víc než před půl rokem.

Zuzana CERALOVÁ PETROFOVÁ, jednatelka, Petrof
V loňském roce jsme prodali konkrétně asi 400 kusů pianin a klavírů dohromady a letos to bude 350.

Jana HORKÁ, redaktorka
To znamená ztrátu milionů korun. Vyšší ceny znamenají nižší marže pro ruské obchodní partnery a ti s objednávkami vyčkávají.

redaktor
Aby nástroje pro ruské zákazníky zlevnily, uvažuje zeď firma, že by vynechala zavedenou distribuční síť a klavíry prodávala zákazníkům přímo.

Jana HORKÁ, redaktorka
Kvůli sankcím a slabému rublu se už v říjnu propadl český vývoz do Ruska skoro o 2 miliardy. A další pokles se dá čekat i teď.

Miloš ZEMAN, prezident republiky
Já to považuji za otřes, který je překonatelný, takže destabilizace v Rusku se neobávám.

redaktor
Místo vánočních přání se zde na ministerstvu průmyslu a obchodu řeší úplně jiná korespondence. Teď sem píší novináři z celého světa, třeba i z New York Times. Ptají se na totéž - jak padající rubl zasáhne českou ekonomiku.

Jan MLÁDEK, ministr průmyslu a obchodu /ČSSD/
V krajním případě, že by třeba ty exporty do Ruska a přilehlých zemí klesly na půlku nebo něco takového, což je ten katastrofický scénář, tak bysme se mohli dostat do recese.

Jana HORKÁ, redaktorka
Další firmy přitom počítají ztráty už teď. Pro tuto textilku je situace nejhorší za 20 let.

Jiří HLAVATÝ, majitel, Juta, senátor /nestr. za ANO/
Nám v současné době dluží už kolem nějakých 35 milionů korun, tak jsme si řekli, že daleko rozumnější nic neriskovat a veškeré obchody do Ruska zastavit.

Luboš ČERNOHOUZ, generální ředitel, Sigma Group
Spíše mám obavy z jiné věci a to je dovoz asijského zboží do Ruska, který jednoznačně proniká na ruský trh.

Jana HORKÁ, redaktorka
I když v Rusku končí jen 3 % českého vývozu, pro firmu jako je Sigma, je tento trh zásadní. A ztrácí i nejbohatší Čech Petr Kellner. Jen včera přišel podle agentury Bloomberg o 4 miliardy korun. Redakce a Jana Horká, Česká televize.


Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Víc dovysvětlí Jan Procházka, generální ředitel Exportní a garanční pojišťovací společnosti, tedy EGAPu, hezký večer.

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel, EGAP
Hezký večer.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
A také zástupce právě těch, kteří v Rusku podnikají, ale mají s tím možná v této době problémy. František Komárek, majitel společnosti Kovosvit Mas. I vám hezký večer.

František KOMÁREK, majitel, Kovosvit Mas
Dobrý večer.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Máte s tím problémy? Jaké jsou teď problémy Rusko pro vás? Protože Východ je pro vás obecně nejdůležitějším trhem.

František KOMÁREK, majitel, Kovosvit Mas
Samozřejmě negativní informace se šíří raketovou rychlostí a pád rublu samozřejmě má na nás dopad tak, jak má dopad na všechny společnosti, které dováží do Ruska. Nicméně máme společnej podnik, který může v budoucnu tuto negativní roli vyvážit, protože zpětný dovoz, tedy import do České republiky z Ruské federace nám může pomoct.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Nicméně máte odhady, na kolik vás může tahle krize vyjít?

František KOMÁREK, majitel, Kovosvit Mas
No v současné době jsme počítali s tržbama na úrovni 4 miliard a tento rok konsolidovaně myšleno za společnost Kovosvit Mas Sezimovo Ústí a za náš společný podnik zhruba půl miliardy. Ale je třeba říct, že potřebný ...

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
To by bylo zlepšení proti loňskému roku, pokud se nemýlím, že ...

František KOMÁREK, majitel, Kovosvit Mas
Určitě.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
To zatím nevypadá tak zle. Pohled celkově na ruský trh. EGAP, který pojišťuje, řekla bych, ty největší byznysy v Rusku, tak pokud vím, Rusko teď tvoří čtvrtinu vaší pojistné angažovanosti, 56 miliard korun. Jak to teď vypadá se splácením?

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel, EGAP
Tak samozřejmě ta hodnota je obrovská, my se tím ani netajíme, je to 27 % z našeho portfolia. Je to opravdu 56 miliard. Splácení zatím probíhá standardně, ale samozřejmě snažíme se předcházet všem možným problémům, to znamená, snažíme se co nejvíce komunikovat s bankami, snažíme se komunikovat s dlužníky a budeme v tom pokračovat samozřejmě i v příštím roce. My jsme za historii, za našich 22 let pojistili export do 100 zemí a náš, průměrná délka toho úvěru, kterého pojišťujeme, většinou 8 let a žádná krize netrvá většinou tak dlouho, takže ...

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Čili teď nehrozí, že už byste museli teď začít, řekněme, platit nějaké pojistné krytí?

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel, EGAP
Tak my platíme pojistná krytí, která vyplývají třeba ze zvýšeného objemu pojištěného exportu v době krize, kdy vlastně vláda rozhodla, že máme být aktivnější, že máme více podporovat, že jo, ekonomika tehdy padala o 6 %, to znamená, my jsme více podporovali, letos vyplácíme relativně vysoká pojistná plnění, ale není to spojeno s krizí rublu. Samozřejmě ta pojistná plnění, která budou způsobena krizí rublu, ta přijdou spíše v příštím a následujících letech.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Kolik peněz si na to připravujete? Máte dost.

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel, EGAP
Možná jenom to jednoduše, jednoduše vysvětlím, že prostě největší problém je pochopitelně v tom, že ty úvěry byly provedeny v eurech, oni vydělávají pochopitelně v rublech, to znamená, to financování se jim velice zdražuje. Jestli máme hodně peněz? Tak EGAP má ve svých fondech 25 miliard, tak já předpokládám, že to je dost, já předpokládám, že ta krize nebude takto, takto extrémní, ale samozřejmě počítáme, počítáme to už od léta, děláme scénáře, přistupujeme ke každé transakci individuálně, takže předpokládám, že to zvládneme, ale bolet to pochopitelně bude.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Jaký je mechanismus, co když by peníze došly, protože mluvíme o 56 miliardách, které tam teď jsou? Máte ty /nesrozumitelné/.

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel, EGAP
Tak pochopitelně i takový scénář jako musí být na stole. Nepředpokládám, že tento kritický scénář nastane. Říkám, ty úvěry jsou zhruba v délce 8 let, to znamená prostě dneska jsme pod tlakem posledních 2 dnů, když to vezmeme, že splátky jsou většinou půlroční, to znamená díváme se na to, že maximálně bude problém s jednou v zemi, možná se 4, možná s 6 splátkami, ale samozřejmě ten problém není nekonečný. Jsme akciová společnost vlastněná státem, to znamená potom jsou tam pochopitelně mechanismy, ale nechtěl bych kreslit nějakého medvěda, čerta na zeď, pardon.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Předpokládám, že to se snaží dělat i zástupci Kremlu. Koneckonců poslechněme si našeho zpravodaje Miroslava Karase v Moskvě, jak tam právě vnímají ten současný stav.

Miroslav KARAS, redaktor ČT v Moskvě
Viníkem toho měnového uragánu následného pádu rublu a paniky, má být i centrální banka. To už jsou i hlasy uvnitř vlády. Je čas vyhrnout si rukávy, řekl dnes na zasedání premiér Medvěděv a všem dal jasně na srozuměnou, že by všechny ty kroky, s nimiž přišel, měly být učiněny co nejrazantněji a co nejrychleji. Je na prvním místě nutné uklidnit burzu a finanční trhy, zajistit ruským společnostem dodatečný kapitál.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Pane Procházko, pomůže to, bude líp, je to krátkodobé?

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel, EGAP
Tak tady teď asi nejsem úplně v té roli toho makroekonoma, jsem tady v roli šéfa státní pojišťovny, to znamená my musíme mít napočteny opravdu všechny ty scénáře a musíme správně pracovat s čísly, to znamená, musíme informovat akcionáře, naše dlužníky a dívat se prostě na všechny možné varianty, které tam jsou, to znamená, já jsem životní optimista, takže já očekávám, že tato krize se nějakým způsobem pochopitelně překlene. Ale bolet to bude.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Pane Komárku, co vy teď potřebujete od státu, aby vám to pomohlo překlenout právě to nejtěžší období? Teď jsou to, řekněme, 3 dny, kdy tedy rubl výrazně padá. Nicméně co když to bude trvat dýl? Co by měl stát udělat?

František KOMÁREK, majitel, Kovosvit Mas
Já si myslím, že máme stát a vedení státu, které má odvahu v Bruselu říct pozor, poškozuje to naše podniky, poškozuje to naše národní hospodářství a jestliže v druhé vlně sankcí si troufli říct a v Bruselu prosadili, že sankce ano, ale mimo strojírenství, tak si myslím, že by mohli pomoct především změně legislativy, změně zboží dvojího užití a jeho specifikace a jít do Bruselu a říct - máme za sebou takovou základnu lidí, takové strojírenství, pojďme zrušit sankce a může eliminovat ten problém, který tu teďka vzniká.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Pomohlo by to skutečně něčemu v současné situaci, kdy Rusku podráží nohy slabá ropa, velmi levná ropa, na které jsou jejich příjmy závislé. To strhává dolů rubl. Pomůže skutečně teď odstranění sankcí a konkrétně i třeba jenom jejich části na strojní /souzvuk hlasů/.

František KOMÁREK, majitel, Kovosvit Mas
Určitě pomůže. Víte, krize přichází a krize odchází. A jestliže se v tomto období, kdy vlastně to cítíme na svý kůži a cítí to všichni lidé v této zemi, tak by se měly dělat kroky a opatření a snad vláda bude lépe slyšet a naslouchat těmto krokům, protože jakmile pomine tato krize, tak bude prostor na to, abychom své zboží, které je v Rusku žádané a strojírenský je, strojírenství, české strojírenství je na tom velmi dobře, tak nás taky přesvědčil i rozhovor s panem Manturovem, že opravdu stojí za to o tento trh bojovat. To znamená, jsem přesvědčený, že i EGAP dělá dobrou politiku. A chci taky vládě vzkázat, že podpora EGAPem našeho strojírenství pomůže rozvoji strojírenství i pro Ruskou federaci.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Ale právě, pokud vím, tak EGAP se chystá zpřísnit pojišťování byznysu v Rusku. Co chystáte?

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel, EGAP
Tak my jsme už od 1. října jsme se snažili naopak exportérům vyjít vstříc, to znamená, už jsme si uvědomovali, že Rusko nějakým způsobem chladne ta ekonmika, že přece jenom ty sankce začnou působit, to znamená, otevřeli jsme primárně vyšší limity na 3 trhy, na Kazachstán, Ázerbájdžán a Bělorusko, to znamená, snažíme se ten export diverzifikovat, snažíme se pomoci více českým exportérům diverzifikovat, ale pochopitelně zájem o to Rusko je stále. Zájem o Rusko je zejména v oblastech, cestujeme se tam hodně, speciální oblasti například Tatarstán, kde ten zájem je opravdu velký a máme tam teď zhruba nějakým 13 rozpracovaných projektů s tím, že třeba 6 je jenom v Tatarstánu, to znamená ...

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Poměrně nedávno jste tam byl s panem prezidentem na oficiální cestě.

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel, EGAP
Tak přesně, takže to jsou, to jsou prostě zájmové oblasti, kde se dá pokračovat. A myslím, že pan kolega to přesně naznačil. Teď jsme pod tlakem těch 2 dnů, za třičtvrtě roku se budeme prát s Němci, budeme se prát s ostatními zeměmi o to, abysme se na tom trhu udrželi, abychom tam mohli pokračovat ...

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Teď ale říkáte, jako byste nic neměnili. Vy jste se ale dnes na představenstvu dohodli, že budete chtít vidět jakýkoli obchod s Ruskem ...

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel, EGAP
Přesně tak.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
... což jste doteď nemuseli.

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel, EGAP
Je to přesně tak. Přece jenom my pojišťujeme faktury už do 100 tisíc korun, to znamená některé operace jak v bance, tak v pojišťovně probíhají přes nižší schvalovací úrovně, ne všechno jde přes dozorčí radu, ne všechno jde přes představenstvo, to znamená, my jsme si opravdu teď všechno stáhli pod sebe pod představenstvo. Zítra máme dozorčí radu, kde přicházíme s jakýmsi plánem, jak ukázat a jak postupovat v těch transakcích. Ono 56 miliard je obrovské číslo a těch transakcí je 125. 125 transakcí, takže tam se ten individuální přístup, jednání s dlužníkem, jednání s bankou, jakási roadmap té transakce, to znamená nastavení všech možných scénářů dá udělat. Nejsou to tisícovky, jsou to, je to 125 u 55 exportérů.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Které teď budete sledovat. Pánové, oběma držím palce, ať to dobře dopadne. Díky, že jste přišli.

František KOMÁREK, majitel, Kovosvit Mas
Pěkný večer.

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel, EGAP
Pěkný večer.

© EGAP  2018
Mapa stránek