05.09.2013
Zahraniční obchod skončil v červenci v přebytku 28,2 miliardy Kč (ČTK)

Zahraniční obchod Česka skončil v červenci s přebytkem 28,2 miliardy korun. To je o 4,9 miliardy korun více než ve stejném období loňského roku. Vývoz meziročně vzrostl o 3,2 procenta a dovoz o 1,3 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Přebytek v červenci meziročně vzrostl u průmyslového spotřebního zboží o 2,5 miliardy Kč, strojů a dopravních prostředků o 2,2 miliardy Kč, polotovarů a materiálů o 1,9 miliardy a nápojů a tabáku o 0,2 miliardy korun. Prohloubil se naopak schodek obchodu s chemickými výrobky, potravinami a živými zvířaty a minerálními palivy.

V červenci se zvýšil zejména vývoz strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu a elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška se od zahraničního obchodu v červenci dalo čekat víc. "Objem exportu se sice meziročně vrátil k růstu a obchodní bilance se meziročně zlepšila, ani jeden z ukazatelů ale nenaznačil zásadní obrat v dosavadním mdlém vývoji," uvedl Sobíšek. Dodal, že radostně nevypadá stagnace exportu do Německa, ani meziroční propad exportu na Slovensko.

"Poslední data z eurozóny dávají určitou naději, že by v závěru letošního roku mohlo dojít k nárůstu poptávky po českém zboží. Mírně optimistický je i výhled na příští rok. Hovořit však v současnosti o oživení evropského hospodářství je z mého pohledu zatím předčasné," dodal analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Analytici Komerční banky předpokládají za celý letošní rok dosažení dalšího rekordního přebytku ve výši 332,3 miliardy korun.

ČSÚ zároveň provedl pravidelné roční zpřesnění údajů. Podle definitivních údajů za loňský rok vzrostl meziročně vývoz o 6,7 procenta na 3,07 bilionu korun a dovoz o tři procenta na 2,77 bilionu korun. Obchodní bilance skončila přebytkem 305,7 miliardy korun, v roce 2011 přebytek činil 191,1 miliardy Kč.

© EGAP  2018
Mapa stránek