19.01.2015
Papcel po koupi francouzského konkurenta míří do Asie a Afriky (Hospodářské noviny )

Výrobce papírenských strojů Papcel roste, do rozšiřování provozu v Litovli u Olomouce investuje přes 160 milionů korun. „Cílem je navýšení výrobních kapacit o 40 procent, investice půjdou zejména do strojů a nových technologií,“ řekl HN David Dostál, generální ředitel společnosti. Kromě strojů bude Papcel investovat také do automatizace svých technologií energetického zajištění provozu.
Část strojů a technologií na rozšíření výroby bude mít Papcel i z Francie, kde společnost loni v říjnu koupila svého konkurenta, firmu ABK Groupe Toullins. Podle informací HN Litovelští do akvizice celkem vloží téměř čtyři miliony eur (zhruba 110 milionů korun).
I po začlenění francouzského podniku do struktury Papcelu je hlavní výrobní závod plánován v Litovli, kam se přesune i velká část produkce ABK, kterou dosud Francouzi zadávali subdodavatelům v západní Evropě.      „Akvizice měla několik cílů. Eliminovat konkurenta, posílit naši technickou úroveň, zvýšit komplexnost výroby a posílit diverzifikaci teritorií, kam dodáváme papírenské technologie,“ vysvětluje francouzský nákup Dostál. „Pro nás je důležité široké portfolio produktů, ke kterému jsme teď přidali i systémy na sušení papíru, stroje na výrobu toaletního papíru, parokondenzační systémy a rekuperace. Komplexnost je naše konkurenční výhoda,“ dodává Dostál.
Nákup ABK zároveň Papcelu pomůže zvýšit podíl zakázek z trhů mimo východní Evropu a Rusko, což jsou teritoria, která ve vývozních tabulkách Papcelu v minulých letech dominovala. „Spolu s ABK jsme převzali i jejich zakázky v objemu 25 milionů eur a obchodní síť,“ říká Dostál.
Pro Papcel, který vyváží 99 procent svojí produkce, to znamená šanci prosadit se na nových trzích. „V posledních dvou letech máme novou strategii, odpoutat se od závislosti na trzích bývalého SSSR a směrovat svůj obchod i na nová teritoria – do Asie, severní Afriky, na Blízký východ a do Indie, kde máme i vlastní zastoupení a zaměstnance,“ vyjmenovává Dostál. „K tomu se ABK orientuje na Čínu, Indonésii a Koreu, což je pro nás výhodné,“ dodává ředitel s tím, že právě ve východní a jihovýchodní Asii spatřuje Papcel potenciál.
„Čína je na špičce světové spotřeby papíru. Indonésie, Malajsie a Filipíny zase mají ohromné přírodní bohatství ve formě lesů a rychle rostoucích dřevin, takže se tam teď soustředí velké investice globálního byznysu s papírem. Tamní ekonomiky se rozvíjejí, spotřeba papíru by jim do roku 2045 měla narůst o polovinu,“ vysvětluje.
Na Rusko a příbuzné trhy v zemích bývalého Sovětského svazu nicméně Papcel nezanevřel, ačkoliv tam plánuje v budoucnu dodávat méně. „V běloruském Šklovu nám stále běží superzakázka za 1,9 miliardy korun, dodáváme tam celou papírnu na klíč – nejen stroje, ale veškeré technologie a stavby. Projekt je financován s pojištěním EGAP, jsou tam státní záruky běloruské vlády, takže o tuto zakázku se nebojíme. Máme rozjeté i další projekty v Rusku, ale všechno to jsou dlouhodobé záležitosti, takže zatím se na našich tržbách ruská krize výrazně neprojevuje,“ shrnuje situaci Dostál. „Vidím však nižší poptávku a je otázka, kolik teď poptávaných projektů se skutečně realizuje. Do budoucna by tak problémy Ruska na náš odbyt vliv mít mohly, ale konkrétně devalvace rublu není jenom problémem, nese i určité příležitosti.“
Slabý rubl, který je jedním z negativ, jimiž v současnosti ruská ekonomika trpí, totiž prodražuje dovoz papíru do Ruska, a proto teď papírny mají velký odbyt a mohou zvyšovat ceny. „Perspektivní projekty, jako jsou moderní papírenské technologie, si v Rusku a ve východní Evropě financování zajistí i v budoucnu,“ věří Dostál.
 

© EGAP  2018
Mapa stránek