29.01.2015
Češi míří do Oceánie (Hospodářské noviny )

Více než dvacet českých firem se bude podílet na přestavbě nemocnice v tichomořském státě Papua-Nová Guinea. Do modernizace jdou Češi spolu s rakouskými firmami pod taktovkou společnosti Vamed Health Projects CZ, dcery rakouského Vamedu. Cena celého projektu je zhruba ve výši 2,3 miliardy korun, na české firmy z toho připadne asi 1,3 miliardy.
„I když je uzavření kontraktu velmi blízko, ještě pár detailů není dořešeno. A proto bych se k tomu nerad příliš vyjadřoval,“ říká zatím poměrně zdrženlivý jednatel české firmy Vamed Health Projects CZ Martin Bláha.
Podle informací HN se ale mohou na modernizaci provinční nemocnice Goroka podílet například výrobce nemocničních lůžek firma Linet, výrobce rehabilitační techniky Audy, výrobce zdravotnických a manipulačních vozíků Klaro, výrobce nábytku Techo, firma MZ Liberec a další.
„Ano, na té zakázce se máme podílet, nyní pro Vamed děláme nabídku,“ potvrdil svou účast spoluČeši majitel Linetu Zbyněk Frolík. „Vamed dělá desítky nemocnic ročně po celém světě a většinou jsme jeho hlavním dodavatelem my. Kolik přesně lůžek do nemocnice v Papui nabízíme, ale z hlavy nevím,“ říká Frolík. Podávání nabídky HN potvrdil například i Martin Hořovský z Techa.
Napůl s Rakouskem Provinční nemocnice Goroka leží ve východní části země a původně patřila k nejlepším v zemi. Situace se ale postupně zhoršovala a již před dvěma lety tamní personál kvůli zastaralému vybavení a nedostatku materiálu vyhlásil stávku a přivítal guinejského ministra zdravotnictví s transparenty „Vítejte na pohřebišti lidí, které jsme mohli zachránit“.
Právě to by se ale mělo změnit. Nové zařízení, jehož výstavba je plánovaná na rok 2016, má být špičkově vybavené, bude mít 350 lůžek a kromě chirurgického a diagnostického centra zde bude i gynekologické a radiologické oddělení nebo jednotka intenzivní péče.
Financování projektu si rozdělí Česká spořitelna s rakouskou Erste Group Bank, pojištění pak poměrově k českému a rakouskému podílu česká exportní pojišťovna EGAP a její rakouský protějšek OeKB. Právě středeční schválení „dealu“ dozorčí radou EGAP mělo být posledním krokem k zajištění financování projektu. Dlužníkem bude přímo ministerstvo financí státu Papua-Nová Guinea.
Obdobná spolupráce přitom není první. EGAP, Vamed, Linet, Techo a další se již dříve podílely například na výstavbě a vybavení univerzitní nemocnice v hlavním městě afrického Gabonu Libreville.
Zařízení se 176 lůžky se zaměřuje na prenatální a specializovanou novorozeneckou a gynekologicko-porodnickou péči. Český podíl na této gabonské nemocnici byl přes 400 milionů korun, financující bankou byla rakouská UniCredit Bank.
Lepší podmínky Projekt modernizace nemocnice Goroka si objednala přímo vláda státu Papua-Nová Guinea. To je pro české exportní financování i české firmy výhodné, protože země je stále poměrně rizikovou oblastí. Na žebříčku OECD spadá do páté ze sedmi kategorií, kdy sedmá je nejrizikovější.
 Situace se ale pomalu zlepšuje. „Papua-Nová Guinea je i přes určité zpomalení jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik, obecně tam teď svůj export směruje hodně zemí světa. Hlavním důvodem je i to, že i když je tam pořád korupce a byrokracie, novou zárukou pro zahraniční investory je solidní legislativa převzatá z australského legislativního systému, kde je převažujícím základem tradiční britské právo,“ říká například šéfka komunikace EGAP Hana Hikelová.
 Cílem EGAP a například i České exportní banky je ale podpora českého exportu právě do zemí, do kterých by se soukromým bankám a pojišťovnám příliš nechtělo.
 Do páté kategorie OECD spadají například i dva další státy, na které se nyní zaměřuje český export – Kazachstán a Ázerbájdžán. Pro něj nedávno EGAP zvyšoval pojistné limity, aby tak vícero firmám pomohl nahradit výpadky ve vývozu kvůli problematické situaci ruské ekonomiky.
 Právě Rusko zítra pravděpodobně čeká přesunutí ze třetí do čtvrté rizikové kategorie. EGAP ale pojišťuje i v rizikovějších oblastech. Nyní například s Českou exportní bankou rozhodují o financování výstavby paroplynové elektrárny v „sedmičkovém“ iráckém Erbilu za více než sedm miliard korun.
 

© EGAP  2018
Mapa stránek