10.02.2015
České kohouty v saúdské ropě. Armaturka MSA ulovila zakázku za 200 milionů (Hospodářské noviny )

Váží pětatřicet tun, což je asi jako pět dobře rostlých sloních samců, ale vyrobené musejí být s přesností na tisícinu milimetru. Cena? Téměř deset milionů korun - za kus. Česká armaturka MSA vyhrála zakázku na speciální kulové kohouty pro Saudi Aramco, největší ropnou společnost na světě. Jedenáct unikátních armatur do potrubí plynovodu má vnitřní průměr 1,4 metru a speciální těsnění, kde přesně opracovaný kov doléhá přímo na kov. Zakázka za celkem 100 milionů korun pro projekt plynovodu spojujícího východní a západní pobřeží Saúdské Arábie ale není jediným zářezem MSA na tamním trhu.
Armaturka z Dolního Benešova u Opavy tento týden podepíše se Saudi Aramco ještě dvě další smlouvy na dodávku kulových kohoutů pro saúdské ropovody. „K projektu prodloužení ropovodu z Šajbahu do Abqaiqu vyrobíme armatury za 73 milionů korun a hotový je i kontrakt na kohouty pro další ropovod v hodnotě přes dvacet milionů korun,“ řekl HN obchodní ředitel MSA Roman Baláž. Dodal, že všechny tři smlouvy na zakázky společně dosahující výše téměř 200 milionů korun firma slavnostně podepíše ve čtvrtek v Abú Dhabi při návštěvě českého prezidenta Miloše Zemana. Na zakázkách do Saúdské Arábie spolupracuje MSA se státní exportní pojišťovnou EGAP.
Trh Blízkého východu bude pro armaturku letos hrát klíčovou úlohu. Po loňských výpadcích zakázek z Ruska přebírají arabské státy u MSA roli nejdůležitějšího teritoria s největším podílem na tržbách. „Na saúdský trh vstoupila MSA už před 12 lety a prosazovali jsme se postupně, od dodávek za pár desítek tisíc eur až po větší zakázky. Teď už se nám daří uspět i ve velkých tendrech se světovou konkurencí a každý rok nám tržby od Saúdských Arabů rostou o 20 až 30 procent,“ vysvětluje Baláž.
Zakázky, které ve čtvrtek MSA podepíše, navíc nebudou letos poslední - společnost podle Baláže jen tento rok pro saúdské ropovody a plynovody dodá armatury za celkem 15 milionů eur, což je přes 400 milionů korun. „Počítáme s trhem Blízkého východu jako s prioritním. Když se podíváte po světě, investují tam nejvíce a i navzdory poklesu cen ropy plánují další investice,“ dodává Baláž. Jen rozpočet projektu Master Gas System Expansion, kam MSA dodá jedenáct speciálních kulových kohoutů k plynovodu, je 1,65 miliardy dolarů - dokončovat se bude ještě dva roky.
Dolnobenešovská armaturka vyrábí hlavně na export, každoročně vyváží přes 90 procent produkce. „Kromě Blízkého východu jsou pro nás velmi důležité i dodávky do Jižní Koreje a do Číny,“ připomíná Baláž. Do Číny loni firma vyvezla armatury za téměř osm milionů dolarů (přes 150 milionů korun) a Jižní Korea se podílela na loňských tržbách MSA více než sedmi miliony eur (přes 200 milionů korun).
Přesto loňské tržby podle Baláže nedosáhly ani výše těch z roku 2013, které činily 1,93 miliardy korun. Společnost sice ještě před rokem předpokládala růst, a to i díky dokončeným investicím do nové výrobní haly, ukrajinská krize a pád rublu byly silnější. „Připravené kontrakty v Rusku nám stornovali, měli jsme menší objem zakázek, který se celkově odrazil ve výpadku loňských tržeb,“ vysvětluje Baláž. Zatímco ještě v roce 2013 činil export do Ruska zhruba 35 procent obratu, loni se podíl radikálně snížil. „Letos čekáme zhruba 10, maximálně 15 procent,“ dodává Baláž.
Armaturka se proto pokouší prosadit i na nových trzích, jakým je pro ni třeba Latinská Amerika. „Už se nám podařilo získat zakázku do Argentiny, prosazujeme se v Mexiku a pomalu i v Brazílii,“ dodává obchodní ředitel MSA s tím, že na letošek má firma naplánované tržby kolem 74 milionů eur. „Přičemž k dnešku máme objednávky za 42 milionů eur,“ podotýká Baláž. Díky tomu je prý přesvědčený, že MSA plán splní.

 

© EGAP  2018
Mapa stránek