10.09.2013
Latinská amerika je správný cíl pro český export (Český Exportér )

Společnost EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnost) pojistila od roku 2005 export do zemí Latinské Ameriky za více než pět miliard korun. Zpočátku se pojišťovalo víceméně pouze do Brazílie, Kuby a Střední Ameriky. V posledních letech se ale čeští exportéři více osmělují a pojišťují svůj export i do jiných zemí, konkrétně do Uruguaye, Peru, Chile, Argentiny i Mexika. Právě zde je totiž řada nových obchodních příležitostí.

            Kromě přímých možností exportu do zemí Latinské Ameriky se EGAP snaží českým vývozcům otevřít cestu i přes vývoz do USA. I proto podepsal reciproční smlouvu s americkou US EXIM Bank, díky níž už se podařilo pojistit vývoz leteckých motorů H80 firmy GE Aviation. Tyto motory, které jsou kompletně vyvinuté i vyrobené v pražských Letňanech, se v USA montují do zemědělských letadel firmy Trush a vyvezly se už například do Brazílie a Uruguaye. EGAP vnímá nárůst zájmu českých exportérů o nové trhy, proto posílil tým španělsky mluvících zaměstnanců a rozšiřuje svoje portfolio nabídky pomoci exportérům. V nejbližší době plánuje setkání se zástupci Ekvádoru, Argentiny i Mexika.

Příklady projektů realizovaných v latinské americe a pojištěných EGAP:

Dodávka Kaplanových turbín pro jednu z největších vodních elektráren na světě TOCOMA – Manuel Piar budovanou v povodí řeky Orinoko ve Venezuele. Zařízení dodala Vítkovice Heavy Machinery Group. Deset Kaplanových turbín umístěných pod 350 metrů dlouhou hrází zajistí celkovou instalovanou kapacitu 2350 MW a vytvoří z této stavby nejefektivnější hydroelektrárnu na světě. Kotle a konstrukce hutních montáží Vítkovice Machinery Group pro novou papírnu v Uruguayi s roční kapacitou výroby 1,3 milionu tun papíru. Projekt je největší investicí soukromého sektoru v uruguayské historii. Dodávky traktorových komponent tradičního českého výrobce Zetor do Brazílie. Dodávky textilních strojů společnosti Rieter do Brazílie a Mexika. Dodávky vláken pro výrobu povrchu z umělé trávy společnosti Lanex do Brazílie.

 

Hana Hikelová, ředitelka PR a komunikace

 

© EGAP  2018
Mapa stránek