25.02.2015
České turbolety za půl miliardy korun budou létat v Bangladéši (Hospodářské noviny )

Výrobce letadel Aircraft Industries z Kunovic podepsal smlouvu na dodávku tří malých dopravních letounů L-410 do Bangladéše. Podle informací Hospodářských novin jde o zakázku v celkové hodnotě 20 milionů eur, v přepočtu přes půl miliardy korun.
Dvoumotorové turbolety L-410 bude Aircraft Industries do Bangladéše dodávat postupně, platba má probíhat za každý letoun zvlášť a celá zakázka by měla být dokončena v polovině roku.
Vývoz turboletů do osmé nejlidnatější země světa kunovickému výrobci pojistila česká státní exportní pojišťovna EGAP.
„V únoru EGAP pojistil dodávku tří letounů L-410 do Bangladéše. Aircraft Industries je dodá bangladéšskému ministerstvu obrany postupně do konce července letošního roku,“ řekla HN šéfka komunikace exportní pojišťovny Hana Hikelová.
Podle informací Hospodářských novin není zakázka určena pro vojenské účely. Ačkoliv tři letouny kupuje bangladéšské ministerstvo obrany, bude dodávka turboletů koncipována jako civilní.
„Stroje budou sloužit k dopravě lidí, ale lze je jednoduše předělat na verzi cargo, tedy k přepravě především zdravotnických nákladů,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Aircraft Industries Miroslav Kožíšek. V regionu se kunovickému výrobci daří, další turbolet prodá Aircraft Industries i do sousední Indie. Smlouvu o podmínkách dodávky jednoho kusu L-410 podepsala kunovická firma v Indii na konci ledna. Dopravní turbolet loni putoval i do Nepálu, kde létá do Lukly, které se kvůli obtížné přistávací ploše přezdívá nejnebezpečnější letiště světa.
Turbovrtulový L-410 je přitom letoun, který je na podobně náročné podmínky stavěný. Je určený na krátké a středně dlouhé tratě, létá často v zemích, kde chybí dostatečná infrastruktura, a přistává na nezpevněná letiště v hornatých, pouštních i ostrovních oblastech. Firma Aircraft Industries loni vyrobila a prodala 16 turboletů, které putovaly do Ruska, Jihoafrické republiky a Nepálu. Letos hodlají v Kunovicích navýšit výrobu a přijmout několik desítek nových zaměstnanců. Tržby by v letošním roce podle managementu Aircraft Industries měly přesáhnout dvě miliardy korun.
Loni kunovická společnost utržila 1,8 miliardy korun a skončila v zisku, ačkoliv tržby oproti roku 2013 klesly o 300 milionů. Na tržbách se kromě prodaných letadel podílí i údržba letounů, prodeje náhradních dílů k L-410 a poskytování tuzemských a zahraničních výrobních kooperací.
Aircraft Industries je největším českým výrobcem civilní letecké techniky a zároveň jediným tuzemským producentem malých dopravních letounů. Společnost zaměstnává bezmála tisíc lidí. Od roku 2013 je stoprocentním vlastníkem kunovického podniku ruský průmyslový holding UGMK. S přispěním Petra Lukáče
 

© EGAP  2018
Mapa stránek