31.03.2015
Exportní tour odstartovala v Praze (businessinfo.cz )

Český vývoz může i letos čekat dobrá sezona. A to navzdory krizi na důležitých trzích jako je Rusko či Ukrajina. Vývozcům by mohly pomoct novinky ve státní podpoře exportu i průnik na dosud neobjevené trhy. Zaznělo to na konferenci Budoucnost českého exportu, která se konala minulý týden v hotelu NH Prague.

Setkání téměř stovky podnikatelů a zástupců státní správy organizované vydavatelstvím Mladá fronta bylo úvodem k nové sérii exportních konferencí, která se z Prahy postupně přesune i do dalších regionů České republiky.

„Český vývoz loni meziročně vzrostl o 13,5 procenta, což je velmi slušný výsledek. Samozřejmě to částečně způsobilo hlavně oživení na evropských trzích, ale dobře se českým exportérům daří i mimo Evropu,“ připomněl na úvod konference Radomil Doležal, generální ředitel proexportní agentury CzechTrade.

„Brazilci mají jako národní zájem fotbal, Spojené státy otázku bezpečnosti, a já bych si přál, aby v Česku povýšil na národní zájem export,“ doplnil Radomil Doležal.
Začít lze vždy v centru pro export

Zástupci státní správy na konference představili novinky, které stát v současnosti uvádí v podpoře vývozu. Mezi ty patří na prvním místě projekt jednotného Klientského centra pro export. „Podnikatelé dříve váhali, kam se vlastně o pomoc při vývozu obracet. Dnes je spolehlivou první adresou toto centrum,“ zdůraznil náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.

Podle konkrétního vývozcova požadavku centrum spojí podnikatele například se zahraniční kanceláří CzechTrade nebo mu třeba pomůže zařadit se do společné české prezentace na zahraničním veletrhu. „V centru, které je umístěno v pražském sídle CzechTrade, si také mohou vývozci domluvit osobní konzultaci přímo se mnou nebo s náměstkem ministra průmyslu a obchodu,“ dodal Martin Tlapa.
Chcete Ázerbájdžán nebo nemocnici?

Stát letos také chystá rozšiřovat síť ekonomických zastoupení ve světě. „Letos bude zřejmě otevřena druhá kancelář CzechTrade v Indii ve městě Bangalore a jedna pravděpodobně také v Singapuru,“ nastínil Milan Ráž, ředitel sekce služeb pro exportéry agentury CzechTrade.

Generální ředitel Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP Jan Procházka připomněl, že začíná rapidně růst zájem vývozců o Ázerbájdžán. „Dnes už v zájmu přeskočil Rusko, představuje víc než 50 miliard korun v našem portfoliu pojištěných projektů,“ říká Jan Procházka.

„Máme takový interní vtip, že sotva se objeví nějaký klient ve dveřích, už si tipujeme, jestli chce Ázerbájdžán, nebo nemocnici,“ podotýká v narážce na to, že co do oborového zaměření v současnosti mezi klienty dominují dodavatelé zdravotnického vybavení.

Ředitel odboru exportního financování České exportní banky (ČEB) Igor Ovčáčík exportérům sdělil, že ČEB je schopna profinancovat i takové projekty, které komerční banky ochotny zaštítit nejsou. „Jde například i o dodávky pro jaderné elektrárny nebo obranný průmysl,“ vysvětlit Ovčáčík.

Martin Šperl z ministerstva průmyslu a obchodu mimo jiné podotkl, že někdy chybí zpětná vazba od vývozců, které stát podpořil. „Pokud se někteří vývozci stydí vůbec přiznat, že spolupracují se státem, tak je těžké služby pro ně zlepšovat,“ konstatoval Šperl.
Rusku ještě zbývá polštář

V diskuzi se objevila i otázka vývoje v Rusku. Podle řečníků nebude tamější krize trvat věčně a české firmy se z ruského trhu rozhodně nestahují.

„Rusko mělo před krizí polštář v podobě rezerv ve výši 540 miliard dolarů. Dnes se tento polštář zmenšil na zhruba 360 miliard, což jsou peníze, které ještě Rusko může využít ke stabilizaci. Cílem Ruské federace je mít v roce 2017 vyrovnaný rozpočet,“ uvedl mimo jiné Štěpán Jílek z agentury CzechTrade, který má z ruského trhu dlouhodobé zkušenosti.

„Je zajímavé, že dokonce i v době, kdy už panovaly sankce, v některých odvětvích přesto český vývoz do Ruska rostl. Třeba v chemickém průmyslu to bylo o plných 19 procent,“ připomněl Martin Tlapa.

Podle Štěpána Jílka se chystá i letos do Ruska několik zajímavých podnikatelských misí. V těchto dnech je to například cesta dodavatelů strojů pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl do Krasnodarského kraje. V červenci se v průmyslovém centru Jekatěrinburgu představí české strojírenské či zemědělské společnosti.

O situaci na trzích v ruském regionu, o novinkách v podpoře vývozu i o dalších exportních tématech bude znovu řeč už koncem tohoto měsíce, kdy se exportní tour posune do plzeňského kraje. Další setkání proběhne v plzeňském hotelu Courtyard by Marriott Pilsen 29. dubna.

© EGAP  2018
Mapa stránek