13.09.2013
CzechTrade: Exportéři mají v Argentině šanci mj. ve strojírenství (ČTK)

Čeští exportéři mají v Argentině největší šanci uplatnit se v odvětví strojírenství, při dodávkách kolejových vozidel, ve výrobě potravinářských technologií a v energetice. Na Česko-argentinském obchodním fóru, které se konalo při příležitosti semifinálového utkání Davisova poháru ČR-Argentina, to řekl Milan Harmáček z agentury CzechTrade. Ten povede nově otvírané zastoupení agentury v Buenos Aires.

  "Oborů, kde se tuzemské firmy mohou chytit je mnoho. Je to strojírenství, zejména obráběcí stroje. Dále je to kolejová doprava, argentinská železnice je největší v Latinské Americe," uvedl Harmáček. Velký potenciál je podle něj v této zemi pro tuzemské podniky také v energetice, zejména u zdrojů na bázi plynu a biopaliv.

  Argentinský trh podle něj představuje velkou šanci po tuzemské firmy. "My bychom si měli dělat ambice, že tam budeme vyvážet desetinu toho co Německo. Dnes ale jen 0,14 procenta argentinského dovozu pochází z ČR," uvedl Harmáček.

  Státní agentura CzechTrade otevře v dalších týdnech své obchodní zastoupení v Buenos Aires, které povede právě Harmáček. "V Jižní Americe plánuje ministerstvo otevřít zastoupení také v Peru, Chile, Kolumbii a posílit zastoupení v Brazílii," uvedl Milan Ráž z CzechTrade. Ministerstvo průmyslu chce mít do půlky příštího roku v zahraničí 70 obchodních misí.

  Argentina je třetím největším obchodním partnerem ČR v Latinské Americe po Brazílii a Mexiku. Obrat Česko-argentinské obchodní výměny dosáhl loni 151 milionů dolarů. Vlivem posilování restriktivních opatření ze strany Argentiny se ale v roce 2012 poprvé v dlouhodobé historii snížil objem obchodní výměny o 13 procent. Došlo také k nárůstu záporné obchodní bilance z pohledu českého exportu. Český vývoz do Argentiny klesl loni v dolarovém vyjádření o 19 procent na 70 milionů dolarů.

 Mezi tuzemské největší vývozní komodity patřily loni klimatizační jednotky, mikroskopy, zařízení pro automatické zpracování dat, lité železné výrobky, elektromotory a turbíny.

© EGAP  2018
Mapa stránek