29.06.2015
Export do Turecka bude mít větší podporu, EGAP se na tom dohodl se dvěma bankami (businessinfo.cz )

Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) bude při pojišťování exportu do Turecka spolupracovat s bankou Sberbank a tureckou DenizBank. Českým exportérům do Turecka se tak nyní rozšíří možnosti pro financování i pojištění vývozu. Na konci června podepsal EGAP s oběma bankami třístranné memorandum o spolupráci.

Export do Turecka je z pohledu EGAP v současnosti velmi významný. Angažovanost úvěrové pojišťovny je v této zemi už téměř 27 miliard korun. Turecko se tak zařadilo k pětici států, kam s pojištěním EGAP český export nejčastěji míří. Dosud šlo téměř výhradně o podporu vývozu v oblasti energetiky.

„V každé zemi se snažíme najít vhodného partnera v podobě silné banky, takže jsem velmi rád, že ode dneška můžeme začít spolupracovat s DenizBank, která je pátou nejsilnější soukromou bankou v Turecku a podporuje export i import,“ řekl k podpisu memoranda generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Jeho slova potvrzuje i ředitelka exportního financování DenizBank Birgul Callaghan: „Podpis memoranda vnímáme jako první reálný krok k posílení vzájemné spolupráce, která bude prospěšná pro české i turecké vývozce a dovozce."

Třístranná spolupráce je důležitá i pro Sberbank, která na českém trhu poskytuje exportní financování a dlouhodobě s EGAP spolupracuje.

„Doposud jsme byli vnímáni jako banka s výborným přehledem a zkušenostmi z exportního financování zejména v zemích SNS. Jsem rád, že do tohoto portfolia regionů přidáváme i Turecko, kde máme potřebné know-how a silného partnera v podobě DenizBank, patřící do celosvětové skupiny Sberbank," uvedl Vladimír Šolc, generální ředitel Sberbank CZ.

Pro Turecko jsou v současnosti rozjednané především české zakázky pro stavbu vodních elektráren. Velký potenciál je ale podle ředitele EGAP Jana Procházky i v dalších sektorech, například při výstavbě spaloven komunálního odpadu, vývozu obráběcích strojů, stavbě čističek odpadních vod, exportu technologií pro potravinářský a farmaceutický průmysl nebo pro železniční a městskou dopravu.

© EGAP  2018
Mapa stránek