29.07.2015
EGAP chce naučit malé exportéry pojišťovat vývoz (Hospodářské noviny)

Malé a střední podniky se málo chrání před riziky, kterým mohou čelit v zahraničí. O možnosti zajistit export mají od komerčních bank často příliš málo informací. Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) to nyní chce změnit. Na podzim tak vybere jednu nebo dvě komerční banky, jejichž personál proškolí, tak aby menší podniky o možnostech pojištění lépe informoval a poté firmy s exportní pojišťovnou také propojil.
Jak vyplývá z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP), banky tuto úlohu mnohdy nezvládají. Kupříkladu pouhých šest procent firem je od banky informováno, že EGAP dokáže pojistit i export do rizikovějších oblastí. „Snižování rizik svých klientů by přitom mělo být prvořadým úkolem bank,“ říká šéf AMSP Karel Havlíček.
EGAP se inspiroval v Dánsku, kde se tamní exportní pojišťovna od roku 2011 zaměřila na podporu menších a středních podniků. V uplynulých letech proto proškolila stovku bankéřů dánských komerčních bank. Tito takzvaní ambasadoři nyní působí v bankách po celé zemi a radí podnikatelům, jak se zajistit při vývozu do zahraničí. A zdá se, že dánský přístup funguje. Zatímco v roce 2011 pojistila dánská exportní banka menším firmám vývoz za 47 milionů dánských korun, loni již byla tato suma šestkrát vyšší - celkem 294 milionů dánských korun.
V Česku zajištění exportu zatím menší podniky příliš nevyhledávají. Pojištění pohledávek využívá podle průzkumu AMSP pouhá pětina respondentů. „Firmy mají v období růstu trvale tendence podceňovat rizika. Až přijde pokles, a je jen otázkou, kdy se tak stane, tak se pohledávky mimo Evropskou unii stanou vysoce ohroženými. Nenalhávejme si, že pohledávky v Číně, Indii, Latinské Americe nebo Africe jsou bezpečné. Nejsou,“ varuje Havlíček.
Právě menší podniky přitom vyvážejí do zemí, kde je zvýšené politické i ekonomické riziko. Podle Havlíčka je proto překvapivé, že více než polovina firem dotazovaných v průzkumu „neví, že EGAP je efektivní využít zejména v rizikových destinacích“.
Exportní pojišťovna loni pojistila obchodní případy 46 malých a středních podniků, šlo o více než třetinu nově uzavřených pojistných smluv. V letošním prvním pololetí pak pojištěním podpořila při vývozu již 30firem z řad malých vývozců.

***

PRŮZKUM MEZI FIRMAMI

V podstatě všechny menší a střední podniky exportují v rámci EU, polovina pak vyváží do evropských zemí mimo EU. Exportní financování využívá devět procent podniků, pětina si pak nechává pojistit exportní pohledávky. Nejvyužívanějšími bankami pěti set dotazovaných firem jsou Komerční banka a ČSOB. Možnost exportního pojištění jim pak nejčastěji nabízí opět Komerční banka a také Raiffeisenbank.

21 procent malých a středních firem při exportu pojišťuje své pohledávky. Podle Asociace malých a středních podniků firmy podceňují rizika.

O autorovi| Petr Kain, mailto:petr.kain@economia.cz

© EGAP  2018
Mapa stránek