05.08.2015
Česko vybavuje světové nemocnice (Hospodářské noviny )

České firmy vyváží stále více zdravotnické techniky. Nemocnice nebo kliniky, za kterými stojí Češi, jsou i v zemích, jako je Gabon nebo Laos.

Přestože je Česko stále vnímáno hlavně jako strojírensky zaměřená země, začínají se místní firmy na globálním trhu prosazovat i v dalších odvětvích, která nejsou pro zemi typická. Jednou z nejrychleji rostoucích exportních komodit je nyní zdravotnická technika a zařízení pro nemocnice. České firmy patří v oboru mezi světovou špičku a staví nemocnice a kliniky od afrického Gabonu přes Papuu-Novou Guineu až po Trinidad a Tobago.
Sama za sebe hovoří čísla exportní pojišťovny EGAP. „Vývoz zdravotnické techniky jsme pojišťovali i v minulosti, ale jednalo se o desítky až stovky milionů korun. Hlavně v posledních třech letech ale zaznamenáváme velký boom,“ říká mluvčí EGAP Hana Hikelová.
Jen pro srovnání – oproti dřívějším desítkám milionů činil pojištěný vývoz zdravotnické techniky za posledních pět let téměř šest miliard korun. A to se jedná jen o český podíl, celková hodnota zakázek byla zhruba 10 miliard.
Zatímco EGAP pojišťuje většinou projekty klinik či nemocnic v méně rozvinutých a rizikovějších zemích, statistiky ministerstva zdravotnictví zaznamenávají i vývoz do EU a vývoz veškerého zdravotnického materiálu. A i ten výrazně roste – z 15,8 miliardy korun v roce 2010 téměř o 60 procent na 25,2 miliardy korun v roce 2014.

Bezpečný byznys

Státní pojišťovně se stavba nemocnic nebo klinik líbí ještě z jednoho důvodu – v době, kdy se řeší mnoho krachujících pojistek z období krize, jsou nemocnice poměrně bezpečným byznysem, jelikož na ně většinou domácí vlády poskytují státní garance.
Zdravotnické zakázky jsou navíc specifické tím, že se na nich většinou podílí velké množství subdodavatelů. Například zakázky pro trinidadskou nemocnici San Fernando General Hospital za deset milionů eur (dnes zhruba 270 milionů korun) se pod vedením rakouské společnosti Vamed a její české pobočky účastnilo 20 českých společností.
Dodávky zdravotnického zařízení připadly na firmy Linet a Audy, nábytek dodala společnost Techo. Dalších 17 společností včetně například firem Lasselsberger, Datafin, Realmont a Kavoka dodávalo vše, od dveří a oken po stavební materiály nebo ocelové konstrukce.
Právě spolupráce s globální firmou, jako je Vamed, přitom českým společnostem dovolí dostat se na trhy, o kterých by se jim kvůli složitosti tamních poměrů vůbec nesnilo.

Všichni znají Linet

Téměř všechny větší zakázky mají podle Hikelové z EGAP jednoho společného jmenovatele, kterým je známý výrobce nemocničních lůžek Linet. „I díky této společnosti ve světě vědí, že české firmy dokážou vyrábět v oblasti zdravotnické techniky a vybavení kvalitní výrobky,“ říká.
Sám výkonný ředitel Linetu Tomáš Kolář je ale skromnější. „Obecně se ve světě a hlavně na Západě etablovalo hned několik českých výrobců zdravotnické techniky. Můžu jmenovat například firmy BTL, Block, MZ Liberec, ale je jich rozhodně víc,“ říká Kolář, který za Linet působí i v Asociaci výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků. A jsou zde další. Firma Audy se specializuje na rehabilitační nebo na transportní zařízení. Již zmiňovaný MZ Liberec navrhuje a vyrábí rozvody medicinálních a technických plynů a například firma MEDIN se specializuje na výrobu lékařských nástrojů a implantátů. Ta nedávno dodala například traumatologické implantáty za zhruba 10 milionů korun do Kolumbie.
Stavba nemocnic je ale příležitostí i pro „nezdravotnické“ firmy, například tradiční nábytkářskou společnost Techo. Ta získala svoji první nemocniční dodávku už v roce 1998, kdy dodávala do Afriky. A od té doby pro ni tento obor významně roste a tempo růstu se navíc zrychluje. Objem dodávek je za posledních 17 let mezi 120 a 150 miliony korun. A až polovina z tohoto objemu spadá do posledních pěti let.
„Dříve se české firmy podílely spíše levnějšími dodávkami materiálu či výrobků, dnes se jedná o komplexní dodávky včetně služeb a know-how,“ popisuje změnu ředitel strategického rozvoje firmy Techo Jan Petrák. „V počátku jsme dodávali pouze standardní nábytek modifikovaný pro potřeby nemocnic a tropických podmínek. Vybavovali jsme čekárny, recepce, denní místnosti lékařů, kantýny… Dnes dodáváme i specifický nemocniční nábytek pro vyšetřovny, přípravny operačních sálů, laboratoře a další,“ říká Petrák.


6 mld. Kč je hodnota vývozu zdravotnické techniky, kterou za pět let pojistil EGAP.

60% O tolik vzrostl vývoz zdravotnické techniky z Česka. Loni činil 25 miliard korun.

Autor: Petr Lukáč

© EGAP  2018
Mapa stránek