07.08.2015
EGAP pojistil první velký vývoz do Ruska od počátku tamní ekonomické krize (Hospodářské noviny )

Státní pojišťovna EGAP poprvé od loňské ruské krize pojistila velký export do Ruska. Jedná se o zakázku za 3,5 miliardy korun, kterou získala česká inženýrská firma Chemoproject Nitrogen. Má projektovat a zajistit modernizaci chemičky na výrobu hnojiva v ruském Čerepovci. Ze zmíněné sumy tři a půl miliardy korun by v českých rukách měla skončit více než polovina.
 „Jde o případ, který splňuje základní kritérium pojištění – partnerem je silný ruský subjekt s mezinárodním ratingem, významným postavením na světovém trhu a s podstatnými příjmy v zahraniční měně,“ řekla HN mluvčí EGAP Hana Hikelová.
 EGAP si pro tento velký případ pojištění vývozu do Ruska vybral relativně bezpečný obchod. V Čerepovci se na podniku na výrobu 1500 tun močoviny za den už několik měsíců pracuje a zákazník, jeden z největších ruských výrobců hnojiv PhosAgro, Chemoprojectu průběžně platí.
Chemoproject Nitrogen vlastní ze 40 procent Tomáš Plachý starší, který je ve firmě i generálním ředitelem. Od loňského roku drží většinový 60procentní podíl švýcarská společnost Casale, která podíl od Plachého odkoupila.
 Chemoproject v posledních letech v Rusku získal několik stamilionových, až miliardových zakázek na modernizaci či rozšíření chemiček. Obchody většinou dělal bez státního exportního pojištění a podle slov jeho zástupců zatím neměl problém s tím, ze by mu rusChemička ká strana neplatila. A to i v době loňského pádu rublu, který mnohým exportním případům způsobil nemalé problémy. Proto EGAP i Česká exportní banka financování vývozu do Ruska téměř zastavily.
„EGAP po celou dobu deklaruje to, že v pojišťování exportu do Ruska pokračuje, nicméně s velkou obezřetností. Podporuje případy, kde je silný partner na ruské straně, který má příjmy i v jiných měnách než v rublech,“ uvedla Hikelová. A výstavba chemičky na hnojiva je tímto případem.
Močovina je klíčová látka pro výrobu hnojiv. S tím, jak ve světě roste tlak na výnosnost polí, kterých navíc v Evropě ubývá, stoupá i poptávka po hnojivech. Například PhosAgro za letošní půlrok prodal o desetinu víc hnojiva, prodeje však rostou napříč Evropou.
Důvodem, proč se ruští výrobci hnojiv nedostali do problémů, je to, že zatímco náklady na energie a zaměstnance mají v rublech, cena za močovinu a hnojiva je určována na světových trzích v dolarech a vesměs ve stejné měně chemičky inkasují i tržby. Levný rubl a plyn jim tedy spíše pomohly, než uškodily.
Rusko ale způsobilo na přelomu letošního roku pojišťovně velké problémy. Má tam pojištěné obchody za 55 miliard korun a u mnohých případů není jasné, zda klienti budou moct splácet. EGAP ale tvrdí, že se situace zlepšuje. „Znatelně se stabilizuje, ve druhém čtvrtletí přišly splátky straších případů ve výši 2,7 miliardy korun. Ze 126 aktivních případů jich šest bylo kompletně splaceno,“ sdělila Hikelová.
Podle ní bude potřeba restrukturalizovat menší počet případů, než se ještě na jaře očekávalo. „Někteří partneři na ruské straně od restrukturalizací ustoupili, především kvůli větší stabilitě rublu,“ dodala Hikelová.


O autorovi: Milan Mikulka, Petr Lukáč

© EGAP  2018
Mapa stránek