20.08.2015
Musíme se ohlížet i jinde, ale Rusko nesmíme zatracovat (Moravské hospodářství )

Čeští exportéři musí více než kdy jindy diverzifikovat trhy, na které vyváží. Kam se zaměřit, proč nezatracovat Rusko a jaké novinky chystá tradiční partner českých exportérů UniCredit Bank? To prozradí Jiří Flégl, manažer strukturovaného obchodního a exportního financování unicredit bank a nově také ředitel unicredit factoring.

V jaké situaci se dnes nachází čeští exportéři?

Nutnost hledat alternativní exportní trhy je jeden ze silných faktorů, které v poslední době ovlivňují český export. Napomáhá tomu dobrá kondice české ekonomiky i situace v dříve oblíbeném Rusku a v dalších postsovětských zemích. Dění ve východní Evropě nutí exportéry vracet se na tradiční trhy, nebo se naopak v rámci diverzifikace poohlížet po trzích nových.

O kterých zemích světa může dnes český exportér uvažov vat, pokud chce expandovat na nové trhy?

Na takovou otázku nikdy nebude existovat jednoznačná odpověď. Pokud chcete exportovat technologie, vyplatí se vám poohlédnout typově po jiných zemích než při vývozu polotovarů na další zpracování, hotových výrobků nebo potravin. Z pohledu rizik je nejjednodušší zaměřit se na nám blízkou Evropu – Slovensko, Německo, Rakousko. Právní a podnikatelské prostředí, dostupnost financování, politická rizika – to vše je v evropských zemích velmi podobné jako u nás. Na druhé straně i konkurence je v Evropě vysoká a je nezbytné se odlišit. Kvalitou, přidanou hodnotou, příběhem, cenou…

Je tedy lepší zaměřit se na neevropské země? Kam konkrétně – západ, východ, jih?

Všemi třemi směry. Trh Latinské Ameriky nabízí nejen exportní nebo importní příležitosti, ale i možnost vzájemných investic. V zemích jako Brazílie, Mexiko, Chile nebo Uruguay probíhá a bude nadále probíhat stabilizace a modernizace hospodářství. Rýsuje se zde proto ohromný potenciál pro české exportéry, především v energetice a důlním průmyslu spolu s technologiemi pro ochranu životního prostředí. Byla by ale chyba zapomínat na jihovýchod Asie a části Afriky. I tam se stále častěji obrací oči českých exportérů. A právem. Přítomnost českých exportérů je na nich zatím minimální, trhy jsou hladové po nových produktech. Například Etiopii jsme tak pomohli naším podpořeným financováním úspěšně dokončit půlmiliardovou investici do stavby pivovaru na klíč nebo v Egyptě využitím kombinace různých bankovních produktů uskutečňovat dodávky technologie a služeb v řádu půl miliardy korun. Aktivní jsme také v Ázerbájdžánu nebo nejnověji Laosu, s projekty okolo 1,5 miliardy v každé zemi. Potenciál pro české investory je v těchto zemích kromě pivovarnictví i v budování infrastruktury, zdravotnictví a metalurgii. V případě Laosu jde navíc o skutečně jedinečný projekt. První obchod, který v této zemi podpořila Exportní a garanční pojišťovací společnost (EGAP). Oběma stranám pomohl diverzifikovat portfolio dlužníků a financován byl levnými zahraničními zdroji pomocí v České republice nedostupného produktu.

Naopak situace v Rusku je kvůli ukrajinskému konfliktu a vzájemným sankcím komplikovaná. Jakou zde vidíte budoucnost?

Zahraniční obchod s Ruskem od roku 2012 neustále klesá. V roce 2014 se pak obrat propadl o celých 9 procent a ani letošek nebude výjimkou. Naopak, podle prognóz bude pokles ještě zrychlovat. Důvody jsou nasnadě – problémy ruské ekonomiky, slabý rubl a nízká cena ropy, stagnace mnoha odvětví průmyslové výroby i zmíněné sankce. Horizont následujících let tak nevypadá příliš optimisticky. Díky přítomnosti skupiny UniCredit v Rusku a spolupráci s tamní sesterskou bankou jsme však jako jedni z mála financování do Ruska nezastavili. Jen v prvním pololetí jsme profinancovali projekt v řádu miliard korun bez pojištění EGAP, další miliardy již s tímto pojištěním čekají na dokončení smluvní dokumentace. Naše financování směřuje zejména do strojírenství, metalurgie a chemického průmyslu a z českých bank jsme v současnosti v Rusku pravděpodobně nejaktivnější.

A jak může exportérům pomoci UniCredit Bank?

UniCredit Bank a UniCredit Leasing jsou dlouhodobě významným partnerem českých exportérů. Má to svůj důvod, jako jedni z mála dokážeme plně propojit exportní a tuzemské financování. Nabádáme exportéry, aby s námi veškeré projekty konzultovali před dohodnutím kontraktu tak, abychom měli možnost pomocí platebních a zajišťujících instrumentů maximálně ošetřit komerční, politická, měnová, právní i další rizika spojená s transakcí. Nezapomínáme ani na zdánlivé detaily jako dostatečnou jazykovou vybavenost našeho týmu a její permanentní zdokonalování. Úzce spolupracujeme s EGAP a jsme schopni podpořit takřka jakoukoliv investici či jakýkoliv export i na alternativní trhy. Dlouholeté zkušenosti v oblasti exportního financování nám v roce 2014 přinesly nejvyšší ocenění v soutěži, kterou vyhlašuje významný finanční titul EuroMoney.

Nově jste se stal také ředitelem factoringové společnosti UniCredit Factoring. Jde to skloubit s vaší současnou pozicí?

Společnost UniCredit Factoring se zabývá financováním, inkasováním a zajišťováním krátkodobých pohledávek klientů z nejrůznějších oblastí průmyslu a je zároveň součástí finanční skupiny UniCredit Bank. Proto i v rámci mé nové pozice budu využívat synergie mezi bankou a faktoringovou společností. Rozhodně v této oblasti spolupráce vidím další prostor pro růst a rozvoj nových obchodních směrů.

© EGAP  2018
Mapa stránek