16.09.2015
Strojírenský veletrh v Brně: pokles Ruska a šance v Africe (Hospodářské noviny )

V zemích, kde se jim dříve dařilo, to teď mají čeští exportéři mnohem těžší. Vývoz do Ruska podle ministerstva průmyslu klesl od začátku roku o třetinu a méně se daří i na Ukrajině, v Sýrii nebo Iráku. Jak ukazuje i strojírenský veletrh v Brně, domácí společnosti tak nyní musí hledat nové trhy.
Exportní pojišťovna EGAP spolu s firmou London Market a za účasti ministra průmyslu Jana Mládka včera na strojírenském veletrhu představila plány na investice do Afriky. Do Brna přijel i zástupce velké africké banky Ecobank, která se pro jednodušší finanční operace nyní snaží v Brně najít první kontakty mezi bankami a exportéry pro další byznys.
Největší nadějí pro české firmy je přitom energetika, ve které je tuzemský průmysl historicky silný. „Energetický sektor je rozhodně největší příležitostí. V Nigérii se vyrábí zhruba stejně elektřiny, jako spotřebuje širší Londýn. Přitom v ní žije 20krát tolik lidí. Ti musí mít kromě připojení do sítě záložní generátor a často i záložní generátor záložního generátoru. Situace je tam špatná, a investice tak budou obrovské,“ říká Edward George z Ecobank.

Na poklesu exportu do Ruska svou roli sehrála jak ukrajinská krize a s tím spojené sankce, tak obecně slabší kupní síla Rusů kvůli slabému rublu.
EGAP nicméně i tak hlásí, že export se nezastavil úplně. V letošním roce do Ruska pojistila případy už celkem za pět miliard korun. Zhruba tři miliardy přitom připadají na projektování a modernizaci chemičky PhosAgro v ruském Čerepovci.
Zakázku celkem za 3,5 miliardy korun získala společnost Chemoproject Nitrogen, kterou vlastní podnikatel Tomáš Plachý spolu se švýcarskou společností Casale.
Pojišťovna ale představila i další dva velké případy, které jsou ve finální fázi schvalování. Jedná se o dodávku 12 obráběcích strojů a devíti komorových pecí pro ruského výrobce titanu VSMPO-AVISMA. „K útlumu exportu do Ruska došlo, ale dále tam pojišťujeme,“ říká šéf EGAP Jan Procházka. Pojišťovna ale aplikuje přísnější pravidla, například spolupracuje hlavně s 15 nejdůležitějšími bankami a pojišťuje většinou jen případy, kdy má zákazník příjmy i v eurech nebo dolarech, nejenom v rublech.

Vystavující strojaři si dosavadní průběh nejvýznamnější průmyslové akce v Česku veskrze pochvalují. Těší je zájem nových zákazníků i zájem o obchod. „Máme s sebou sedm obchodních jednatelů a zatím jsou od rána všichni vytížení. Zájemců o naše výrobky je letos hodně,“ hodnotil přínos MSV Pavel Cach, ředitel české pobočky tchajwanské firmy Hiwin, která v Brně prezentuje nový laserový vyřezávací stroj.
„Zhruba to i kopíruje celkové oživení poptávky po našich výrobcích. Letos očekáváme asi 15procentní nárůst tržeb,“ dodává Cach. Podobně hodnotili i šéfové českých firem Pilous a LAC.
Naopak na stánku brněnského výrobce ložisek ZKL Group nadšení mírnili. „Návštěvnost není špatná, ale že bychom tady podepisovali nové smlouvy za miliony, to ne. Přichází spíše jen zvědavci,“ popisoval probíhající veletrh výkonný ředitel firmy Michal Zafirelis.

Autor: Petr Lukáč, Vojtěch Kubát

 

© EGAP  2018
Mapa stránek