15.09.2015
České firmy míří do Afriky. Exportní pojišťovna EGAP hlásí připravované obchody za miliardy korun (byzbys.ihned.cz)

Čeští exportéři se kvůli poklesu vývozu například do Ruska nebo Sýrie zaměřují na Afriku.
Exportní pojišťovna EGAP se dvěma africkými bankami představila na strojírenském veletrhu v Brně možné příležitosti pro české firmy.
Z největších současných českých projektů v Africe je například pivovar v Angole nebo nemocnice v Gabonu.

Vývoz do Afriky dnes tvoří na celkovém českém exportu jen zhruba jedno procento. S poklesem vývozu do Ruska, na Ukrajinu, do Sýrie a dalších zemí hledají české firmy nová odbytiště. A exportní pojišťovna EGAP nyní ukazuje směrem k Africe.

"Potenciál v Africe je určitě velký," řekl šéf pojišťovny Jan Procházka na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, kde EGAP spolu s firmou London Market a dvěma africkými bankami připravil speciální konferenci věnující se právě příležitostem na tomto českými firmami zatím neprobádaném kontinentu.

Obchodní výměna přitom roste - od roku 2000 vzrostl vzájemný obchod pětkrát. Export do Afriky se zvýšil dokonce osmkrát na 43 miliard korun v minulém roce. "Spolupráce zatím bohužel nedosahuje svého potenciálu," říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek s tím, že i jeho ministerstvo se na africký kontinent zaměří.

V současné době do Afriky EGAP pojišťuje vývoz za zhruba čtyři až pět miliard korun ročně. A dle slov svého ředitele má pojišťovna oznámené další exportní zakázky minimálně v řádu miliard korun.

Okolo miliardy bude stát například výstavba pivovaru v Angole na klíč, stejně tak stavba nemocnic v Gabonu a vojenské v Kamerunu. Další bude vývoz letadel do Jihoafrické republiky nebo Alžíru, Češi mají také postavit rozvodnu v Ghaně.

"Právě v energetice je na celém kontinentu velké množství příležitostí. V Africe je například zhruba 600 milionů lidí, kteří nemají přístup k elektřině," říká i Petr Karel ze společnosti London Market a naráží na bohatou historii českých společností v energetickém průmyslu.

"Energetický sektor je rozhodně největší příležitostí. V Nigérii vyrábí zhruba stejně elektřiny, jako spotřebuje širší Londýn. Přitom v ní žije 20krát tolik lidí. Ti musí mít kromě připojení do sítě záložní generátor a často i záložní generátor záložního generátoru. Situace je tam špatná a ty investice budou obrovské," říká Edward George z africké banky Ecobank.

Ta působí v subsaharské Africe, celkem v 36 zemích. "Chceme zde na veletrhu navázat první kontakty. Budeme v Africe potřebovat jak finance, tak průmyslovou expertízu, kterou můžou české firmy nabídnout. Zatím ale můžou mít české firmy problém s převody peněz. Jsme tu kromě setkání se s českými případy tedy i proto, abychom navázali spolupráci s českými bankami, což by export a jeho financování mohlo výrazně ulehčit," říká i René Awanbeng z Ecobank.

© EGAP  2018
Mapa stránek