14.09.2015
Český export do Ruska klesá (ČT24)

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
I přesto dělá ruský trh Exportní, garanční a pojišťovací společnosti stále starosti. EGAP proto změní podmínky spoluúčasti vývozců do rizikových zemí. Dosud pojišťovna standardně porývala 95 % a zbylých 5 % zbývalo na partnerskou banku a exportéra. Nově se limit může zvýšit na desetinu. Nebo EGAP naopak pokryje celých 100 %. Podle pojišťovny bude výhodou nového systému především transparentnost a předvídatelnost. A právě teď jsme ve spojení s generálním ředitelem EGAPu Janem Procházkou. Hezký večer do Brna.

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel EGAP
Dobrý večer z Brna.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Jak to máme chápat? Vyšší spoluúčast, nebo naopak nulová. Pro koho, kde?

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel, EGAP
Tak samozřejmě ten systém je komplexní, je relativně složitý, ale my jsme využili to, ten správný moment a myslím si, že v té reportáži to poměrně dobře zaznělo. Já bych možná doplnil ještě, že jsme využili moment, kdy od 1. ledna začíná platit systém solvenci 2, takže tady jsme navázali celý systém na platnost tady tohoto, tohoto startu. V té reportáži jste to měli naprosto přesně.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Čili, když se podíváme na to, do jakých zemí teď nebude už možné získat tak vysoké krytí?

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel, EGAP
Tak primárně celý ten systém by se neměl dotknout vůbec exportérů, to je úplně to hlavní, co bych chtěl říct na úvod, protože jsme vlastně nastavili ten systém tak, aby banka nemohla přenést více než tu stávající spoluúčast na exportéra, to je ve výši 2,5 %. Stále budeme pojišťovat dobré transakce, dobře strukturované transakce do zajímavých destinací, do rizikovějších destinací, ale u některých destinací dojde k mírnému navýšení ceny. Ono jsou, OECD země jsou země rozděleny do několika kategorií, od nuly do sedmičky. A my v podstatě tvrdíme od nuly do pětky by ty transakce měly být za tu standardní spoluúčast 5 % a od ty země šestky a sedmičky, to znamená ty nejrizikovější, jako je například Vietnam, nebo Ukrajina, tak budou za vyšší spoluúčast, a to je 10 %. Ale i tady v tomto systému existují výjimky. Když je tam například operace se státním rizikem, se státní garancí, nebo když to je takzvaná bank the bank operace, to znamená, když tam jsou jako protistranou banky, tak i v tomto systému se dá získat spoluúčast 5 %. Takže jisté výhody to stále má.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Kam v téhle situaci patří Rusko? Kam jste nedávno pojistili obchod za bezmála 3 miliardy korun?

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel, EGAP
Tak Rusko patří stále do té první kategorie, to znamená Rusko se stále bude pojišťovat za 5 %. A jak v reportáži zaznělo, tak my samozřejmě to Rusko velice bedlivě sledujeme, ta situace se tam opravdu zhoršila. Na druhou stranu jsme nikdy pojišťovat nepřestali. Vloni jsme vyhlásili, že chceme dělat stále dobré transakce proti třeba TOP 15 bankám, nebo proti kvalitním silným protistranám, stranám, které mají mezinárodní rating, stranám, které mají příjmy i v cizí měně. A právě takovou transakcí byla ta transakce, o které jste mluvili proti  Fros Agro Čerepovec, což je opravdu velmi silná mezinárodně uznávaná společnost na, která se zabývá hnojivy. Takže jsme rádi, že i v této tristní situaci jsme mohli transakci českého exportéra pojistit.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
My jsme teď mohli vidět čísla, že klesá vaše aktivita směrem k Rusku. Jsou teď aktuálně nějaké projekty, které by mohly být v ohrožení?

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel, EGAP
Tak vyloženě v ohrožení úplně nejsou. Přece jenom nebudeme si nic namlouvat, ono od, pan ministr to řekl v té reportáži, od doby sankcí, poklesu cen ropy a vůbec složité mezinárodní situace pochopitelně ta naše aktivita v Rusku mírně klesá. Na druhou stranu před několika lety jsme měli 50 % celé naší angažovanosti v Rusku. Dneska je to jenom 23 % a hledáme nové destinace. Takže nemyslím si, že ten trend je úplně špatný, ale zítra tady na strojírenském veletrhu je právě Den Ruska, kdy budeme zase mluvit s představiteli jak Ruska, tak 5 autonomních oblastí o tom, jaké projekty v jaké kvalitě by se tam daly pojistit a nastrukturovat. Takže já myslím, že nic není ztraceno a ty dobré transakce, ty dobře strukturované proti silným protistranám se určitě najít stále dají.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Napadá mě prezident letí, míří s delegací do Ázerbájdžánu. Proč neletíte s ním? Jak je pro vás důležitý případně rizikový právě tento trh?

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel, EGAP
Tak já neletím právě proto, že se zítra budu účastnit toho Dne Ruska, letí pan místopředseda od nás. Takže EGAP samozřejmě bude zastoupen. A dobře, že jste na to narazila. Ázerbájdžán v našem portfoliu v letošním roce s největší pravděpodobností už přeskočí Rusko a bude tam větší angažovanost. Ázerbájdžán je opravdu velice významně poptáván českými subjekty a pro nás je velice pozitivní, že jsme schopni ho dozajišťovat na komerčních trzích, protože většinou dostáváme státní garanci, a to je taky jedna z věcí, kterou podporuje ten nový systém spoluúčasti, o kterém jste mluvila na začátku. Takže Ázerbájdžán je určitě vítanou destinací. Já se těším, že pan prezident přiveze nějaké další zajímavé obchody.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka
Pane řediteli Procházko, díky za rozhovor.

Jan PROCHÁZKA, generální ředitel EGAP
Díky moc za pozvání.

© EGAP  2018
Mapa stránek