15.09.2015
České tachografy mohou díky státní podpoře na evropský trh (Hospodářské noviny )

Nověvyvinuté tachografy od české firmy Lešikar, které splňují nejpřísnější evropské technické normy, mohou nyní koupit zákazníci v celé Evropě. Významné rozšíření odbytiště pro český vynález umožnila dosud malé firmě Lešikar spolupráce s Exportní pojišťovnou EGAP a Technologickou agenturou České republiky. Výsledek unikátní spolupráce mezi soukromým a státním sektorem představila včera pojišťovna a její partneři na tiskové konferenci na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.
Exportní pojišťovna EGAP ve spolupráci s Technologickou agenturou rok testovala možnost spolupráce při podpoře exportu výrobků založených na českých nápadech. Firma Lešikar díky tomu získala podporu ve formě pojištění EGAP, bez kterého by nezískala bankovní financování a nemohla by rozjet výrobu. „Evropská regulace vyžaduje, aby nové tachografy nebyly ovlivnitelné vnějším prvkem, zejména působením magnetu. Naše řešení je technologicky nejvyspělejší, proto už dnes máme velkou poptávku prakticky z celé Evropy,“ popsal předseda představenstva Jakub Lešikar.
„Společná podpora zvýší tržby společnosti Lešikar na několikanásobek současného stavu. Podpoříme kvalitní český nápad, českou firmu a zároveň přivedeme do ekonomiky několik desítek milionů korun na tržbách a podpoříme zaměstnanost v České republice,“ zhodnotil generální ředitel EGAP Jan Procházka.
Další projekty,kterým by podobná podpora státních institucí a podnikatelských svazů mohla pomoci, jsou nyní ve schvalovacím řízení. EGAP, Technologická agentura, ministerstva zahraničí a průmyslu a obchodu a podnikatelské svazy včera na Mezinárodním strojírenském veletrhu včera navíc podepsaly memorandum o další takové spolupráci. „Je to důležitý krok k tomu, abychom zabránili výprodeji českého knowhow do zahraničí,“ dodala předsedkyně Technologické agentury Rut Bízková
 

© EGAP  2018
Mapa stránek