14.09.2015
EGAP a technologická agentura spolu podpoří export (Zpravodajství ČTK )

Státní exportní pojišťovna EGAP a Technologická agentura České republiky (TA ČR) chtějí společně podporovat export. Vybrali zatím první projekt. Týká se společnosti Lesikar, která vyvinula pokročilý senzor do tachografů v nákladních automobilech. EGAP a TA ČR projekt představily dnes na strojírenském veletrhu v Brně.

"Evropská regulace vyžaduje, aby nové tachografy nebyly ovlivnitelné vnějším prvkem, zejména působením magnetu. Naše řešení je technologicky nejvyspělejší, proto už dnes máme velkou poptávku prakticky z celé Evropy," uvedl předseda představenstva Jakub Lešikar.

Exportní pojišťovna EGAP ve spolupráci s TA ČR rok testovala možnost spolupráce při podpoře vývozu výrobků založených na českých nápadech. Nyní se podařilo dokončit první projekt, další budou následovat. Ve schvalovacím řízení jsou například návrhy na výrobu moderních filtrů do čistíren odpadních vod, na datové rozvaděče nebo na produkci prostředku na účinné a rychlé čištění vzácných kovů.

V případě společnosti Lesikar státní podpora v podobě pojištění EGAP pomohla dotáhnout výzkum až na konečný trh k zahraničním zákazníkům. "Společná podpora EGAP a TA ČR zvýší tržby společnosti Lesikar na několikanásobek současného stavu. Podpoříme kvalitní český nápad, českou firmu, zároveň přivedeme do ekonomiky několik desítek milionů korun na tržbách a podpoříme zaměstnanost v ČR," uvedl generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Státní instituce a podnikatelské svazy se nově dohodly na další spolupráci. "Chceme společně propojovat výzkumné instituce a komerční sféru. Státem podpořený výzkum tak bude mít možnost uplatnit se na globálním trhu," zdůraznila Rut Bízková, předsedkyně TA ČR. EGAP, TA ČR, ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo zahraničních věcí, Czech Trade, Svaz průmyslu a dopravy, Hospodářská komora a Asociace malých a středních podniků na veletrhu podepsaly memorandum o další spolupráci v tomto projektu. "Je to důležitý krok k tomu, abychom zabránili výprodeji českého know-how do zahraničí. Tato spolupráce umožní české nápady držet u nás a vyvážet až výsledné produkty," uvedla Bízková.

© EGAP  2018
Mapa stránek