14.12.2015
Vývozci se potkali na semináři o Íránu (businessinfo.cz )

Čeští vývozci mají enormní zájem o Írán, který bude od příštího roku díky zrušení části obchodních sankcí víc otevřen evropským firmám. Potvrdilo to setkání podnikatelů, zástupců české státní správy i íránské strany na semináři, který počátkem prosince zorganizovala v Praze společnost Media Events Company.

Na Írán uvalil Západ embargo v roce 2010 kvůli snaze tehdejší íránské vlády vyrobit jadernou bombu. Letos se ale svět a nová íránská garnitura domluvily na smíru a v lednu budou nejdůležitější sankce – především na platební styk s tamějšími bankami a na vývoz ropy – ukončeny.

Češi budou moct navázat na čilý obchod, který měli s Persií před uvalením sankcí. „Můžu říct, že „Czechoslovakia“ i Česká republika je v Íránu stále dobrou značkou,“ uvedl na konferenci Ali Akbar Jowkar z velvyslanectví Íránu v Praze.

I český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek připomněl, že před rokem 2010 se Češi podíleli na mnoha dodávkách pro íránský průmysl. „Evropské firmy včetně českých by měly mít lepší pozici než americké,“ podotkl také Jan Mládek v narážce na to, že Spojené státy byly dosud v Íránu vnímány jako hlavní politický oponent.

Už nyní mají české podniky i přes doznívající embargo rozjety v Persii solidní obchody. „V současnosti je v Íránu činných 56 českých firem,“ uvedla Hana Hikelová z Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP. Právě pro EGAP patří íránský trh k nejzajímavějším. Před uvalením sankcí tam společnost pojistila mnoho exportních případů a v současnosti EGAP oceňuje vůli Peršanů zaplatit i dosud neuhrazené platby.

Komplikací může naopak být to, že Írán je zatím v hodnocení mezinárodní organizací OECD v sedmé, tedy nejrizikovější skupině exportních cílů. Pojištění vývozu do této země by pomohlo, pokud by OECD v blízké budoucnosti přehodnotila rizikovost tohoto trhu.

Pro západní firmy je v Íránu lákadlem především to, že země může mít díky obnovenému vývozu ropy dostatek peněz na rozsáhlou obnovu infrastruktury a průmyslu. Například budovat metro hodlají i menší íránská města, metropole Teherán má zase už teď plán na stavbu 500 komerčních center.

„V plánech íránské vlády je mimo jiné výstavba 2,5 milionu bytových jednotek v nejbližších třech letech,“ doplnil náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa. Jan Mládek ovšem zároveň připomněl, že zatím končí jen některá obchodní omezení. „Na zbraně budou sankce ještě dalších pět let, na balistické střely dokonce osm let.“

Podle Aliho Akbara Jowkara patří mezi velkou devizu Íránu jeho velmi vzdělané obyvatelstvo, které může být využito jako kvalifikovaná pracovní síla. „V současnosti studuje 4,4 milionu Iránců na univerzitách, z toho 1,6 milionu jsou inženýři. Tato čísla ukazují, že v Íránu je k dispozici mladá vzdělaná generace,“ uvedl Jowkar. Podle něj lze použít Írán také jako obchodní základnu pro Afganistán nebo Irák.

Podnikatelé, kteří se prosincového semináře zúčastnili, vidí velké šance v Íránu zejména na úrovni menších firem a drobnějších, pravidelných dodávek. U velkých investičních celků budou mít zřejmě silnou pozici německé, italské či rakouské firmy, které si již v Íránu vytvářejí obchodní předpolí, zaznělo v diskuzi.

Tomáš Stingl

© EGAP  2018
Mapa stránek