21.01.2016
ČNB pozastavila exportní pojišťovně EGAP pojišťování do Íránu a dalších rizikových zemí (byznys.ihned.cz )

Přestože byly ekonomické sankce vůči Íránu tento týden zrušeny, většina českých exportérů si ještě musí počkat.
Česká národní banka totiž pozastavila státní exportní pojišťovně EGAP pojišťování případů do Íránu a dalších rizikových zemí.
EGAP požádal ČNB v případě Íránu o výjimku.

Pětileté ekonomické sankce proti Íránu byly sice tento týden zrušeny, velká část českých exportérů si ale na možný vývoz zatím stejně musí počkat. Státní exportní pojišťovna EGAP má totiž po kontrole od České národní banky dočasně zakázáno pojišťovat případy do nejrizikovějších zemí, které podle škály OECD spadají do 7. kategorie. A sem patří právě i Írán.

"Celý loňský rok u nás probíhala kontrola ČNB na téma řízení rizik. Skončila v prosinci, naštěstí bez sankcí a bez pokuty, nyní je nastavený smírčí režim, v rámci kterého jsme se dohodli, co je třeba upravit," popisuje v rozhovoru pro páteční HN vzniklou situaci generální ředitel EGAP Jan Procházka. A než se tyto problémy - dle Procházky technického rázu - upraví, nesmí EGAP pojišťovat rizikové země.

"Jádro pudla je v tom, že se máme řídit podle dvou zákonů - zákonu o pojišťovnictví a zákonu 58 o podpoře exportu. Otázkou tedy je, zda jsme typická pojišťovna, nebo státní instituce podporující export. A ČNB jako regulátor nás bere jako klasickou pojišťovnu," uvádí.

Byl to přitom právě EGAP, kdo jako první nabídl dokonce předběžné přijímání žádostí o vývoz do Íránu letos v létě. Podle svého šéfa se tak snaží pojišťovna nyní vše co nejrychleji vyřešit. Od ČNB má čas na nápravu do konce března. "Vznikl tým, který se tím zabývá a který osobně řídím. Věřím ale, že se nám vše podaří do konce února," říká Procházka.

EGAP také ČNB požádal v případě Íránu o výjimku. Navíc prý bude OECD jednat o změně rizikovosti jednotlivých zemí.

A jedním z témat také bude, zda se Írán nepřesune ze sedmé do šesté kategorie, čímž by na ní omezení ze strany ČNB neplatilo.

"Zatím jsme neobdrželi žádnou závaznou žádost o pojištění a ze zkušenosti víme, že zpracování případů v Íránu bude též vyžadovat určitou dobu. Zahraniční úvěry musí v Íránu schvalovat centrální banka a ministerstvo financí, které samozřejmě mají své administrativní postupy a schvalovací lhůty. Očekáváme tedy, že první případy do Íránu dozrají v době, kdy opaření ČNB bude již staženo," uzavírá Procházka.

© EGAP  2018
Mapa stránek