15.02.2016
Češi mají co nabídnout (Zemědělec)

V posledních deseti letech se postupně zvyšuje export směřující ze sektorů potravinářství a zemědělství. Exportní garanční a pojišťovací společnost EGAP svým pojištěním podpořila vývoz za více než 22 miliard korun. Největší objem tvoří vývoz potravinářských a zemědělských technologií a surovin – především obilí, sušeného mléka a sladu. Informovala o tom Hana Hikelová, ředitelka komunikace EGAP.

„Z teritoriálního pohledu se jednalo o vývozy do Běloruska, Ruska, do Gruzie, ale také do Albánie, Bulharska, Kazachstánu, Mexika, Mongolska, Polska, Uruguaye či Etiopie a na Kubu. A zejména v oblasti vývozu potravinářských technologií jsme podpořili celou řadu malých a středních podniků,“ doplnil generální ředitel EGAP Jan Procházka. Velmi dobrým českým vývozním artiklem jsou například zařízení pro pekárny, pivovary, minipivovary, mlékárny a výrobu sýrů. V tomto segmentu EGAP uzavřel v posledních deseti letech více než 60 pojistných smluv.
Například hlavním dodavatelem pečiva na zimních olympijských hrách v Soči byl Sočinskij chlebozavod. Tato pekárna funguje už od roku 1937, před ZOH ale prošla velkou modernizací. Nové technologie přitom dodaly české firmy LS-Liberecké strojírny, J4 a Topos, přičemž dodávku financovala UniCredit Bank a pojistila EGAP. Podle slov generálního ředitele EGAP jde o vzorový příklad podpory českých malých a středních podniků. Ředitel pekárny Sočinskij chlebozavod Arťjom Gjučenko potvrdil, že instalované české stroje fungují bez problémů. „Vybral jsem si je na základě prohlídky tří jiných pekáren a jsem s nimi naprosto spokojen,“ dodal. Pekárna produkuje v současné době denně 70 tun pečiva a zásobuje celou aglomeraci v oblasti Soči. Společnost J4 byla úspěšná i ve vývozu menší pece pro pekárnu Slonin v Bělorusku. Tento obchodní případ financovala ČSOB a opět pojistil EGAP. J4 se prosadila i v Mongolsku, kam se podařilo vyvézt pekařské zařízení za téměř 1,9 milionu eur, informovala Hikelová.
S podporou EGAP bylo v posledních letech ve světě postaveno také například pět pivovarů a minipivovarů, na dalších třech se české firmy podílely formou subdodávek. Největší zakázkou byla výstavba pivovaru v Etiopii, který byl dokončen loni v únoru. Královéhradecká strojírna ZVU POTEZ do moderního podniku společnosti Raya Breweries dodala kompletní technologie včetně stavebních prací a náhradních dílů v hodnotě přes 764 milionů korun. Úspěšný je ale také export samotného piva, právě díky pojištění EGAP se v loňském roce podařilo pivovaru Bernard výrazně navýšit export do Mexika. Technologie a zařízení pro pekárny, pivovary a mlékárny ale nejsou zdaleka jediné, které EGAP podpořil při exportu do rizikovějších teritorií. České firmy vyvezly také lisy na rostlinné oleje, udírenská zařízení, balicí linky na zeleninu, linky na zpracování a balení nápojů, zařízení na zpracování masa či technologie pro zpracování semen a obilí. Úspěšné jsou též dodávky zemědělských technologií a investičních celků, jako jsou vepříny, kravíny, masokombináty, dodávané například firmami Bauer Technics či Farmet.
Nezaostává ani vývoz samotných surovin – především na Kubu mířilo s podporou EGAP už více než 24 tisíc tun pšenice, 1500 tun sladu nebo 13 tun chmelu.
EGAP se chce na podporu exportu do zemí mimo EU zaměřit ješte více. I prosto letos poprvé bude zájemcům nabízet své služby na veletrhu Salima v Brně. A to přímo na stánku ministerstva zemědělství. Pro exportující potravináře pak uspořádá specializovaný odborný seminář v rámci doprovodného programu Salimy. Ten se uskuteční v pátek 19. února od 10 hodin v pavilonu A3, sál Morava. Vstup na tento seminář je zdarma. Zaregistrovat se na něj je možné na stránkách http://www.egap.cz/seminare, dodala Hana Hikelová.

© EGAP  2018
Mapa stránek