31.03.2016
Nejbohatší republika Ruska nabízí šance i Čechům (BusinessInfo.cz)

Tatarstán je v současnosti nejbohatší republikou Ruské federace. Tuzemští podnikatelé zde mají přes ochlazení vztahů s Ruskem otevřené dveře. Posílení obchodních kontaktů má pomoci Česko-tatarstánské podnikatelské fórum, které se koná v dubnu v Brně.

Tak trochu jiné Rusko. To je bohatý Tatarstán, kde je životní úroveň zhruba čtyřikrát vyšší než průměr v RF. Může se pochlubit širokou průmyslovou základnou - rozvinutou petrochemií, strojírenstvím, automobilovým či leteckým průmyslem.

Tatarstán má zájem o české výrobky i technologie, podmínky zde si dlouhodobě pochvalují i zahraniční investoři. Republika na soutoku řek Volhy a Kamy každý rok přiláká přímé zahraniční investice ve výši stovek milionů dolarů.

Vyrábějí se tu nákladní automobily Kamaz, letadla Tupolev Tu-214, vrtulníky Mil Mi-17 či nadzvukové bombardéry Tu-22 Backfire. Ve městě Nižněkamsk jsou závody na zpracování kaučuku a výrobu pneumatik, v Almeťjevsku sídlí ropná společnost Tatněft. Příležitosti pro české podnikatele se zde nabízejí zejména v oblasti ropného, chemického, energetického, automobilového průmyslu a IT.

Brněnské fórum: Start pro české firmy?

Při příležitosti návštěvy prezidenta Republiky Tatarstán Rustama Minnichanova, kterého do Brna pozval jihomoravský hejtman Michal Hašek, se 7. dubna uskuteční v hotelu Holiday Inn v jihomoravské metropoli Česko-tatarstánské podnikatelské fórum.

Konference, na jejíž organizaci se podílí Komora pro hospodářské styky se zeměmi SNS, se mohou zúčastnit čeští zájemci o byznys s ruskými firmami ze všech hospodářských odvětví.

Kromě prezidenta Tatarstánu, jihomoravského hejtmana a ruského velvyslance Alexandra Zmejevského, vystoupí na konferenci také tamní vicepremiér Albert Karimov, který představí průmyslový potenciál oblasti.

Jaké jsou v nejbohatší republice Ruské federace konkrétní možnosti pro investory prozradí vedoucí Agentury investičního rozvoje Talia Minullinová. Informace o šancích českých partnerů v oblasti turistického ruchu se účastníci konference dozvědí od předsedy Státního výboru Republiky Tatarstán pro turistiku Sergeje Ivanova.

Šéf EGAP Jan Procházka poradí českým podnikatelům také s tím, jaké jsou možnosti exportního financování a pojištění byznysu mezi českými a tatarstánskými firmami.

© EGAP  2018
Mapa stránek