15.06.2016
Firmy chtějí vyvézt nemocnice za 10 miliard (Hospodářské noviny)

Tuzemské firmy už nejsou ve světě známé hlavně kvůli tradičnímu těžkému strojírenství. Stále více se prosazují i v nových oborech. Boom nyní zažívá vývoz například v oblasti zdravotnické techniky. Češi staví nemocnice po celém světě a objemy exportů převážně do zemí třetího světa dosahují miliard korun ročně. Nově se budou stavět od Ghany po Papuu-Novou Guineu.

„Právě na těchto trzích, které potřebují velké investice do základní infrastruktury, se mohou čeští exportéři dobře prosadit,“ říká generální ředitel státní exportní pojišťovny EGAP Jan Procházka. „A zároveň využijí i poskytnuté financování,“ podotýká.

Pro exportní pojišťovnu EGAP je tento obor stále důležitější. Zatímco dříve pojišťovala vývoz za desítky až stovky milionů korun ročně, nyní to jsou miliardy. Celkem v posledních letech dosáhla výše pojištěného vývozu téměř 14 miliard korun. Možnost navýšit vývoz v tomto oboru vycítila i ministerstva. „Již jsme zorganizovali tři oborové mise zdravotnických firem do Maroka, Tuniska a na Kubu a na další se v letošním roce chystáme,“ uvádí náměstek ministerstva zahraničních věcí Martin Tlapa.

Z Ruska na nové trhy

„Tvrdě na nás dopadl pokles exportu do Ruska a okolního regionu, které trápí ekonomická krize. Vývoz do těchto destinací nám pomáhá tento propad vyrovnat a získat nové reference na velmi zajímavých územích,“ říká předseda Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických potřeb Jaroslav Kopeček. „Zdravotnická technika přitom patří do oblasti výroby s velmi vysokou přidanou hodnotou a potřebnou technickou zdatností,“ vyzdvihuje důležitost oboru pro Česko.

Poslední velký podepsaný případ pochází z dubna letošního roku. Jedná se o výstavbu 10 regionálních poliklinik na klíč v Ghaně v celkové výši přes 600 milionů korun. Financování zajistí Raiffeisenbank a pojištění již zmiňovaný EGAP. Letos to ovšem pravděpodobně nebude vše. Dvě nemocnice v Laosu a v Papui-Nové Guineji zhruba za čtyři miliardy korun jsou již v pokročilém stadiu jednání a projekty za dalších šest miliard v Senegalu, konžském Brazzavillu a v Ghaně se nachází v přípravě.

Laos a Papua jsou specifické i v tom, že se nejedná o první nemocnice, které tam Češi postaví. V Papui již loni společnost Vamed s financováním od EGAP, České spořitelny a Erste získala zakázku za 1,9 miliardy korun na výstavbu nemocnice Goroka. S UniCredit Bank pak ve dvou fázích postaví i nemocnici ve Vientiane, hlavním městě sedmimilionového Laosu.

Vývoz nemocnic na klíč je specifický v tom, že místo dvou tří velkých českých dodavatelů se výstavby nemocnic účastní hned několik desítek subdodavatelských firem. Své uplatnění zde najdou producenti specializované techniky, zdravotnického zařízení, ale i dodavatelé nábytku, konstrukčního materiálu či stavební společnosti. Za české firmy se tak projektů ve většině případů účastní již světoznámý výrobce nemocničních lůžek Linet. Velmi často se na zakázkách podílí výrobce rozvodů medicinálních plynů MZ Liberec či producent rehabilitační techniky Audy. A také výrobce zdravotnických a manipulačních vozíků Klaro, českobudějovický výrobce inkubátorů TSE nebo stavební firmy Hochtief a Kyrastav.

Stěžejní role Vamedu

Specifickou roli pro české firmy i pro EGAP hraje ve stavbě nemocnic v zahraničí již zmiňovaná rakouská společnost Vamed, která přes svoji dceřinou firmu Vamed Health Projects CZ většinu projektů inženýrsky zaštiťuje. Z celkových 14 miliard pojištěných EGAP připadá na Vamed dokonce 10,6 miliardy korun. Jedná se přitom většinou o vývoz na jedny z nejrizikovějších trhů.

Procházka ale tvrdí, že tolik zakázek určených jednomu exportérovi není problém. „Zákazníkem není Vamed, ale lokální partner, velmi často stát či ministerstvo. Na většinu projektů tak byla poskytnuta i státní záruka,“ tvrdí s tím, že státní EGAP většinou pojišťuje jen český podíl v nemocnicích. Právě státní záruka je pro rozjetí miliardových projektů v rozvíjejících se zemích stěžejní. „Financování v zemích, jako je Laos, je sice možné, ale jen na státní riziko,“ souhlasí s EGAP i Tomáš Jandora z UniCredit Bank, který připravoval například financování nemocnice ve Vientiane zhruba za tři miliardy korun.

----
25,2 mld. Kč byla v roce 2014 hodnota exportu zdravotnického materiálu. Za pět let to byl 60procentní nárůst. 1,6 mld. Kč je cena nemocnice, kterou české firmy s rakouskými partnery postaví v laoském hlavním městě Vientiane. 605 milionů Kč je čerstvě podepsaná zakázka na výstavbu 10 regionálních klinik na klíč v Ghaně. 10,6 miliardy korun je hodnota smluv mezi firmou Vamed a EGAP za posledních 10 let. 10 miliard Kč je hodnota nově domlouvaných případů v Ghaně, Papui-Nové Guineji, Senegalu, Kongu a Laosu.

© EGAP  2018
Mapa stránek