05.10.2016
Íránský trh je pro Čechy velmi perspektivní. Koho zajímá nejvíce? (Týden.cz)

Íránský trh, která se letos otevřel díky postupnému rušení sankcí, je pro české firmy velký, zajímavý a perspektivní. Už nyní je na něm ale velká konkurence. Za první půlrok tam zamířily desítky diplomatických misí různých světových států.

Íránský trh, která se letos otevřel díky postupnému rušení sankcí, je pro české firmy velký, zajímavý a perspektivní. Už nyní je na něm ale velká konkurence. Za první půlrok tam zamířily desítky diplomatických misí různých světových států. Exportérům to ve středu na strojírenském veletrhu v Brně řekl náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.

"Je dobré si uvědomit, že nejsme v Íránu sami. Vracíme se tam po dlouhé době, ale máme nějakou kapacitu i schopnosti. Byl bych tedy s nohama na zemi, záleží na komplexní nabídce," uvedl Tlapa. Česko podle něj na místě posiluje účast a chtělo by mít v Teheránu znovu velvyslance.

Dodal, že současná íránská vláda je nakloněna otvírání země, ovšem vliv mají i tamní konzervativci s názorem zcela opačným.

ČR s Íránem podepsala dohodu o spolupráci. Tlapa ve středu uvedl, že dalšímu uvolňování obchodů s Íránem může pomoci zájem USA tam prodávat Boeingy. Zatím ale prý pro velké obchody čas nenastal.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý prohlásil, že sankční režim naboural platební morálku íránské strany, pro české firmy má ale země perspektivu. Zmínil rozvoj dopravní infrastruktury, dodávky velkých strojů i poddimenzovanou oblast veřejné dopravy. České firmy by mohly dodávat i části pro cukrovary.

I podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Bärtla je íránský trh vyhladovělý, například pokud jde o letecký sektor.

Český vývoz do Íránu pojišťuje úvěrová pojišťovna EGAP zaměřená na tržně nepojistitelná politická a komerční rizika. V letech 1995-2010 tam EGAP podpořil export za 15 miliard korun. Aktuálně je ale jeho angažovanost v zemi zanedbatelná a eviduje dokonce nesplacený dluh íránské strany osm milionů eur (přibližně 216 milionů Kč). Šéf EGAP Jan Procházka vidí potenciál českých firem hlavně v petrochemickém a automobilovém průmyslu.

České firmy už získaly v Íránu první zakázky. Energo-Pro má kontrakt za 405 milionů korun na dodávku dvou vodních turbín pro íránskou vodní elektrárnu Khoda Afarin. Opavský výrobce důlních strojů Ostroj podepsal memorandum o dodávce důlního dobývacího komplexu za desítky milionů eur. Brněnský Zetor zase dodá íránské společnosti Tondak Tiz 250 traktorů za zhruba 135 milionů korun.

Jde o první významnější zakázky po letošním ukončení sankcí, které na Írán uvalilo mezinárodní společenství po roce 2006 kvůli podezření, že země vyvíjí jaderné zbraně. Od začátku roku funguje v Teheránu kancelář agentury CzechTrade. České firmy vystavují i na velké strojírenské výstavě v íránské metropoli.

© EGAP  2018
Mapa stránek