04.10.2016
Export do Ruska dál klesá. EGAP pojistil vývoz jen za 2,7 miliardy korun, polovinu toho, co loni (byzbys.ihned.cz)

Exportéři mají na ruském trhu potíže. Objem pojištěných obchodů prudce klesl.
Státní exportní pojišťovna v Rusku podporuje především obchody s těmi firmami, které mají příjmy v zahraničních měnách.
Bilanci státních institucí podporujících export stále tíží transakce z minulých let, z nichž hrozí mnohamiliardové ztráty.

Export do Ruska výrazně klesl, jen během loňského roku to bylo o 40 procent. A projevuje se to i na množství a velikosti obchodů, které do této země pojistila státní exportní pojišťovna EGAP.

Zatímco loni šéf EGAP Jan Procházka na Mezinárodním strojírenském veletrhu oznamoval pojištěné případy za pět miliard, letos to jsou jen 2,7 miliardy. Pojištění na vývoz za dalších pět miliard má ale EGAP prý rozjednáno. Detaily jednotlivých případů nechce EGAP komentovat.

„Ze všech statistik víte, že k útlumu českého exportu do Ruska v posledním období došlo. EGAP ale vždy deklaroval, že nadále pokračuje v pojišťování exportu. Nové obchody musí mít přiměřené riziko – proto spolupracujeme s 15 systémovými bankami Ruska a podporujeme obchody se silnými ruskými partnery, kteří mají příjmy i v jiné měně než pouze v rublech,“ říká Procházka.

Právě EGAP měl před dvěma lety z ruské ekonomické krize největší obavy. Na Rusko dopadly nejen mezinárodní sankce, ale hlavně dramatický propad cen plynu a ropy a na to navázaný pokles rublu. Mnoho podniků, pro které české firmy dodávaly a kterým poskytly EGAP a Česká exportní banka (ČEB) financování, tak měly problémy splácet.

Dnes má EGAP v Rusku stále pojištěnou zhruba stovku případů za 47 miliard korun. Z toho tři velké jsou stále problémové. Jedná se o developerský projekt Megapolis v Kazani, elektrárnu Krasavino a sibiřský plynový zdroj Poljarnaja. Jen kvůli tomuto projektu si ČEB s EGAP rozdělí ztrátu okolo šesti miliard korun.

„Daří se nám ale i některé problémové případy řešit. Například z toho seznamu vypadl obchodní případ společnosti Uralvagonzavod, kde se česká a ruská strana dohodly na restrukturalizaci,“ popisuje Procházka pro HN projekt, na kterém spolupracovala brněnská Alta.

Turbulence na ruském trhu zasahují i do současných obchodů České exportní banky. "Bilance naší banky se snižuje. A nebudu zastírat, ze to je kvůli tomu, ze nám klesá byznys v Rusku," říká generální ředitel ČEB Karel Bures. Ruské případy tvořily v minulosti více než polovinu bilance banky, dnes je to asi z aktuálně 90 miliardové bilance jen třetina.

© EGAP  2018
Mapa stránek