25.11.2016
Na Kubě se poškodila strategická elektrárna, opraví ji Češi (Hospodářské noviny)

Strojírenské firmy z Česka opraví kubánskou elektrárnu Felton. Projekt až za 800 milionů korun se v Praze vyjednával minulý týden. Elektrárnu Kuba potřebuje zprovoznit co nejdříve, proto se podepsání dohody očekává ještě do konce letošního roku.

„Ano, na Kubě jsou již dnes naši experti spolu s lidmi z firmy Doosan Škoda Power. Nyní zjišťují výši škod a potřebné množství prací, které bude nutné na elektrárně udělat,“ říká mluvčí společnosti ZAT Denisa Ranochová. Podle ní došlo k vážné havárii na prvním bloku elektrárny.

Elektrárna Felton je se dvěma bloky o výkonu 250 megawattů (pro srovnání, jeden jaderný blok Temelína má výkon 1055 MW) největším kubánským zdrojem. Celkově představuje zhruba jednu šestinu výkonu všech tamních elektráren.

Kromě firmy ZAT, která se specializuje hlavně na řídicí systémy elektráren, a plzeňské Škody, jež vyrábí turbíny, se má podle informací HN na renovaci podílet i výrobce turbogenerátorů Brush a Škoda Praha ze skupiny ČEZ.

Ta ale zatím účast nepotvrdila. „Škoda Praha má rozsáhlé zkušenosti v oblasti obnovy a modernizace klasických elektráren, tudíž je schopna nabídnout své služby i v tomto případě,“ uvedla jen mluvčí skupiny Barbora Půlpánová.

České firmy ve Feltonu nejsou poprvé, elektrárnu v 90. letech na Kubě stavěly. „Začátkem roku 2017 měla probíhat modernizace řídicího a ochranného systému turbíny na druhém bloku, ale z důvodu havárie prvního bloku bude zřejmě posunuta,“ říká Ranochová. Na Kubě jsou hlavně kvůli historické spolupráci za minulého režimu české, potažmo československé technologie přítomné hned v několika důležitých elektrárnách. A i dnes tvoří oblast energetiky jednu z hlavních položek vývozu českých firem do této karibské země.

Potvrzují to například statistiky státní exportní pojišťovny EGAP. Ta na Kubu od roku 2005 pojistila vývoz za 4,7 miliardy korun. A 2,2 miliardy z této sumy připadalo právě na energetiku. Druhým nejdůležitějším artiklem pak byly potraviny, které Kuba také ve velkém dováží.

EGAP by měl pojistit i 800milionový projekt na rekonstrukci elektrárny Felton. „Kubánská strana o to EGAP požádala. Vzhledem k dobré zkušenosti se splacením všech pohledávek je EGAP připraven o této příležitosti jednat,“ říká mluvčí státní exportní pojišťovny Hana Hikelová.

Zmínka o „dobrých zkušenostech“ může lidi znalé Kuby překvapit. Tato země měla historicky problémy s nedostatkem cizí měny a i z toho plynoucí velmi špatnou platební morálku. I pojišťovna EGAP zde měla několik pojistných událostí za stovky milionů korun.

To je však nyní minulost. „Tamní banka BISCA k 1. listopadu 2016 uhradila poslední splátku úroku ve výši jednoho milionu eur ze starého dluhu,“ říká Hikelová. Pojišťovna EGAP, bez níž je na Kubu téměř nemožné vyvážet, tak této zemi nastavila nový pojistný limit ve výši 45 milionů eur (zhruba 1,2 miliardy korun).

To by mohlo pomoci vzájemné obchodní výměně obou zemí. Na Kubu se loni vyvezlo české zboží pouze za 930 milionů korun. Kuba přitom zoufale potřebuje modernizovat energetiku, infrastrukturu i zemědělství, které je také velmi zastaralé.

OTEPLOVÁNÍ VZTAHŮ

Kuba se dlouhé roky potýká s finančními problémy. Po vyschnutí penězovodu ze Sovětského svazu většina tamní infrastruktury stárne a centrálně řízená ekonomika není schopná generovat dostatečné příjmy na modernizaci. Několik let pomáhala Venezuela, ta má však nyní kvůli levné ropě vlastních problémů dost.

V posledních dvou letech nicméně dochází k částečnému oteplení vztahů se Západem. A to nejen s Českou republikou, která má od letoška po 27 letech v Havaně velvyslance, ale především s USA. Barack Obama byl letos po 88 letech prvním americkým prezidentem, který navštívil Kubu.

© EGAP  2018
Mapa stránek