21.02.2017
Češi chtějí jordánský Temelín (Lidové noviny)

Tuzemské firmy soutěží o zakázky za desítky miliard korun. Do tendru na stavbu jaderné elektrárny je zve jordánské království a Rosatom. Češi už mají slíbenou finanční podporu tuzemských úřadů a také dobré šance.

PRAHA Orientální království Jordánsko musí naprostou většinu elektřiny dovážet. Teď chce místo drahých dodávek a závislosti na sousedech postavit jadernou elektrárnu. Jak zjistily LN, právě v těchto dnech se vybraných dodavatelů – včetně českých – ptá, co a za kolik dokážou udělat.

            „Společně se Škodou JS chceme nabídnout strojovnu sekundárního okruhu. Jde o desítky miliard korun, na které by si mohly přijít české firmy,“ řekl LN generální ředitel plzeňské společnosti Doosan Škoda Power Jiří Šmondrk. Jordánskou poptávku několika vyšších celků v Česku a kooperaci s Doosanem potvrdila také Škoda JS. „Na jednom z nich bychom spolupracovali, dodavatelem dalších by byla samostatně Škoda JS. Svoji nabídku nyní finalizujeme. Jednalo by se nejen o výrobu, ale také o dodávky inženýringu. V případě, že bychom zakázku získali, bude se na ní opět podílet řada dalších českých firem,“ řekl o příležitosti mluvčí firmy Jan Stolár.

Projekt Rosatomu

To, že se z budoucího staveniště 70 kilometrů od Ammánu obrací zadavatel do vzdáleného Česka, souvisí s faktem, že se obě strany dobře znají. Projekt má totiž na starosti speciální společnost vlastněná z 51 procent jordánským královstvím a ze zbytku ruským Rosatomem. A právě ruský jaderný průmysl spolupracuje s tím českým už přes šedesát let. A navíc: znají se i v oblasti financování. Právě podpora financování dodávky je u projektu v Jordánsku naprosto klíčová. A tuzemské firmy ji v této fázi příprav mají.

„V minulém týdnu jsme českým společnostem, které byly pozvány jordánskou stranou do tendru, poskytli takzvaný letter of support. Tedy nezbytný dokument, který do mezinárodního tendru potřebují. EGAP je připravena českým firmám v tomto směru pomoci,“ sdělil LN generální ředitel EGAP Jan Procházka. Zároveň už pojišťovna jedná se svou ruskou obdobou – Exiarem – o modelu, kdy by česká strana financovala a pojistila českou část subdodávek. Ruská strana by pokryla svoji část. Nezastíraným zájmem Rosatomu přitom podle zdrojů LN je, aby zahraniční partner kryl co největší část.

            „V tuto chvíli budeme podávat nějaký předběžný rozpočet nabídky. Celý projekt ale bude dál pokračovat, jen když dáme dohromady s EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnost) a ČEB (Česká exportní banka) smysluplné financování. Vstupenkou do projektu je, že dodávky budeme schopni podpořit financováním,“ dodává Šmondrk.

            Česká exportní banka hlásí, že je připravena pomoci. „Jsme přesvědčeni, že ten projekt je dobrý a Jordánsko jako protistrana je země bezproblémová. Částku vám neřeknu, protože ji nevím. Bude záležet na tom, jestli dodavatel bude jeden, dva, nebo tři, a pokaždé se jedná o významné částky,“ řekl generální ředitel banky Karel Bureš.

            Původně měli oslovení dodavatelé předložit své indikativní nabídky do dnešního dne. Termín ale Jordánci posunuli až na březen. A i tehdy bude soutěž stále jen na začátku. „Bude ještě trvat hodně let, než ten projekt pokročí do nějaké fáze realizace,“ odhaduje Šmondrk. Čechům přitom v souboji s konkurencí může pomoci, že jsou v Jordánsku oblíbení. Dobré jméno jim udělali lékaři pomáhající v uprchlických táborech.

Tendr na dva bloky

Škoda Praha, která je dceřinou firmou ČEZ a zároveň vede sdružení firem Aliance české energetiky, uvedla, že podrobnosti nyní nebude komentovat, protože uplatnění nabídek je v režii jednotlivých společností. České nabídce zastřešené spoluprací firem Škoda Doosan Power se Škodou JS v předběžném výběru konkuruje zhruba desítka dalších velkých firem z různých zemí.

           Podle Světové atomové asociace chtějí Jordánci s Rosatomem uvést do chodu postupně dva bloky, každý o výkonu 1060 megawattů. Přibližně tolik mají mít podle státní energetické koncepce reaktory plánované v Dukovanech, respektive v Temelínu. První jordánský jaderný blok by měl být hotov v roce 2025.

Je to šance pro české firmy. Jordánci chtějí uvést do chodu postupně dva jaderné bloky, každý o výkonu 1060 megawattů.

© EGAP  2018
Mapa stránek