19.04.2017
Unistav postaví v Rusku chemičku za 3,5 miliardy (Hospodářské noviny)

Brněnská stavební společnost Unistav získala velkou zakázku v Rusku. Pro firmu Polyester Plant Ivanovo postaví továrnu na výrobu plastů za 3,5 miliardy korun. Za Česko projekt financují ČSOB a státní pojišťovna EGAP. Informaci HN potvrdil ředitel zahraničních projektů Unistavu Michal Čižík.

Podle pojišťovny EGAP bude nový závod ležet v průmyslové oblasti Vičuga v Ivanovské oblasti, zhruba 360 kilometrů severovýchodně od Moskvy.

Česká společnost pro svého ruského partnera dodá hlavně průmyslové objekty – technologické haly, zařízení na přípravu technické vody, čistírny odpadních vod a další. Továrna má mít kapacitu až 205 tisíc tun tzv. polyesterového střižového vlákna, z něhož se tkají textilie. Závod bude produkovat také granule používané pro výrobu PET lahví.

Hlavním dodavatelem technologické části pak bude německá společnost Uhde Inventa-Fischer ze skupiny ThyssenKrupp, která má na svoji část zajištěné financování od firmy Euler Hermes, německé obdoby pojišťovny EGAP.

„Jde o největší pojištěný obchodní případ do Ruska za poslední roky,“ komentuje miliardový kontrakt generální ředitel EGAP Jan Procházka. Dozorčí rada pojišťovny schválila ruský projekt teprve minulý čtvrtek.

Procházka se neobává ani selhání úvěru, a to i přesto, že EGAP v Rusku několik problémových projektů za miliardy korun má. „Na české straně je silný exportér, se kterým má EGAP pozitivní zkušenost. A dlužníkem není samotná továrna, ale čtvrtá největší ruská banka Vněšekonombank,“ říká.

Export do Ruska v posledních letech výrazně klesal. Mohly za to problémy tamní ekonomiky navázané na poklesy cen ropy a plynu spolu s mezinárodními ekonomickými sankcemi.

I přesto zde byli Češi nadále aktivní. V minulých letech EGAP pojistil například výstavbu chemičky v Čerepovci, ležícím zhruba 500 kilometrů severně od Moskvy. Tamní továrnu na výrobu granulované močoviny dodala pro ruskou společnost PhosAgro česko-švýcarská firma Chemoproject Nitrogen (dnešní Casale Project).

Pro Unistav je zakázka jednou z největších, které kdy získal. Firma, která v roce 2015 při tržbách 1,3 miliardy vydělala před zdaněním 8,6 milionu korun, se dříve podílela například na několika dodávkách pro pivovar Starobrno. Stavěla také brněnský obchodní dům Olympia.

© EGAP  2018
Mapa stránek