10.10.2013
Českým exportérům se zalíbilo v rizikových zemích. EGAP má náběh na další rekord (iHNed.cz )

Export za téměř 50 miliard korun směřující do 39 zemí už letos pojistila státní agentura EGAP. Podle generálního ředitele Jana Procházky by tak mohla pojišťovna "nepojistitelných" rizik překonat loňský rekord. EGAP také prohlubuje spolupráci s komerčními pojišťovnami.

Nepojišťujeme pouze export do Ruska. To jsou slova generálního ředitele státní agentury EGAP Jana Procházky. Potvrzují je dosavadní čísla státní exportní kreditní agentury, která naznačují možnost překonat loňský rekord. Čeští vývozci totiž kromě Ruska přicházejí na chuť například i Turecku nebo Ázerbájdžánu.

Krokem, který by měl podle Procházky pojišťování rizikového exportu do budoucna ještě více usnadnit, je prohloubení spolupráce s komerčními pojišťovnami. EGAP se chce ve větší míře soustředit na dopojišťování zakázek, které komerční hráči hodnotí jako nadlimitní.

Jaký objem českého exportu jste zatím za letošní rok pojistili?

Už se blížíme padesáti miliardám. Konkrétně jsme pojistili vývoz o objemu 48,3 miliard a to do 39 zemí. Není tudíž pravda, že jde jen o vývoz do Ruska. Jsou mezi tím například i nemocnice v Gabonu nebo pivovary v Etiopii a letadla do Brazílie. Vypadá to zatím dobře a myslím, že bychom mohli vyrovnat čísla za loňský rok, kdy jsme pojistili rekordních 72 miliard.

Zástupci EGAP byli nedávno zvoleni do představenstva Bernské unie. Co to znamená?

Bernská unie slučuje všechny exportní kreditní agentury světa. Utváří strukturu a směr agentur. Po tomto kroku jsme toužili a nyní pro nás znamená, že budeme moci s našimi kolegy z USA, Portugalska, Srí Lanky a Izraele moci ovlivňovat chod exportních agentur. To je důležité pro to, jak bude světová podpora vypadat i jestli bude například český podíl padesát nebo třicet procent.

Na brněnském strojírenském veletrhu jste ohlásili prohloubení vaší spolupráce s komerčními pojišťovnami. Co se v tomto směru změnilo?

EGAP je pojišťovna, která by měla ručit za nepojistitelná rizika. Nechceme ale, aby to bylo rozdělené tak, že na pojišťování faktur do Německa tady budou komerční pojišťovny a na zbytek my. Proto spolupracujeme s  komerčními hráči a dopojišťujeme společně. Tím stát ušetří a garantuje jen to, co je opravdu nutné.

Jak to pro konkrétního exportéra vypadá v praxi?

Když někdo vyveze traktory do země, kde limit komerční pojišťovny nestačí, tak jsme ochotni přistoupit a například zbylých dvacet procent zakázky pojistit na naše riziko. Výhodou tohoto postupu je, že klient s námi vlastně už ani téměř nepřijde do kontaktu a my si veškeré formuláře převezmeme.

Podle statistiky za loňský rok a letošní první pololetí Rusko stále v pojišťování Egapem vedlo. Spolu s ním se na špici umístilo Turecko. Turci jsou partnery letošního brněnského strojírenského veletrhu. Jak je to s pojišťováním exportu do této země?

Je to země, která má podle OECD známku čtyři na sedmibodové rizikové škále. Je tedy v průměru. Náš export tam loni vyrostl o devadesát procent, svědčí to o tom, že je to pro nás velmi zajímavá země. Zároveň vyvažuje naši vazbu na Rusko. To je podobné i u dalších zemí, které jsou na letošním veletrhu aktivní, jako například Bělorusko nebo Ukrajina.

Co turecká známka na zmíněné škále znamená? Jaká rizika tam hrozí?

Kdyby se Turecku podařilo dokončit proces vstupu do Evropské unie, tak by to vypadalo jinak. Země Evropské unie mají totiž váhu nula s výjimkou Bulharska a Rumunska, které mají také čtyřku. Jde o to, že právní systém se tam ještě nějakým způsobem tvoří. Jako Češi bychom ale neměli v tomto ohledu moc poučovat, protože sami máme v tomto ohledu potíže a těžíme z toho, že jsme členové EU. Turecko je zkrátka zajímavá země, díky které se dostáváme i do třetích zemí.

Jaký druh exportu do Turecka nejčastěji pojišťujete?

Je to země hladová po energiích, takže se jedná o zařízení pro energetiku, turbíny a strojírenské výrobky.

Už jste v Turecku museli řešit nějaké problémy?

Tato země je v našem portfoliu poměrně nová, začali jsme ji dělat před asi čtyřmi lety. Takže při našem průměru, kdy se stručně řečeno dva roky staví a sedm let potom splácí, na žádné problémy ještě nedošlo. Určitě se setkáme s nějakými složitějšími situacemi, ale zatím to nenastalo.

Známka byla nedávno snížena Egyptu, kde při nepokojích na čas zavřel i český závod firmy Pegas Nonwovens. Jak vypadá situace nyní?

Dočasné uzavření bylo pouze preventivní opatření a nyní je již spuštěn zkušební provoz na nové lince. Když se na to podíváme z našeho pohledu, tak tu jsme právě proto, abychom pojišťovali investice a export do takovýchto zemí. Ano, je tam politické riziko. Ano, může se něco stát. Ale na druhou stranu je to investice s vysokým českým podílem a dovezli se tam české stroje. To dává smysl a rizika stát prostě bere na sebe. Na druhou stranu je pro Pegas téměř nutností, aby takovou investici měl pojištěnou. Už jen proto, že je to firma obchodovaná na burze.

© EGAP  2018
Mapa stránek