10.09.2017
Státní pojišťovna EGAP má našlápnuto na rekord, od dlužníků vymohla již 932 milionů. Splácí i Kuba (Hospodářské noviny)

Exportní pojišťovně EGAP se v letošním roce daří vymáhat staré dluhy ze zkrachovalých projektů. Jen do začátku září to bylo 932 milionů korun. Dalším škodám téměř za půl miliardy korun se podle mluvčí pojišťovny Hany Hikelové podařilo zabránit. Loni EGAP od dlužníků vybral zhruba 1,2 miliardy korun.

"Ve vymáhání je EGAP v posledních letech výrazně aktivnější, tým workoutu byl více než z poloviny obměněn a jeho role v pojišťovně je postavena na stejnou úroveň jako útvary obchodu a risku. Naše vymáhání pohledávek je efektivnější a důslednější," říká Hikelová. Zhruba 200 milionů korun vrátila Česku například Íránská centrální banka, svůj dluh začala splácet i Kuba, vymáhat se daří i na Ukrajině nebo v Rusku.

Právě zaměření se na lepší vymáhání dluhů avizoval již v květnu šéf EGAP Jan Procházka. "Pro mě je dnes číslo, kolik toho vymůžeme, důležitější než množství nových obchodů. Trh je teď likvidní, banky se do některých transakcí rozhodnou jít i bez pojištění," řekl v rozhovoru pro HN.

Poslední pozitivní zprávou je podle EGAP situace ohledně vývozu aut Škoda na Ukrajinu. Tamní dovozce, firma Eurocar, přestala před třemi lety jeden velký úvěr splácet a EGAP musel bankám v roce 2015 jednorázově vyplatit pojistné plnění ve výši 730 milionů korun. Nyní se podařilo s Eurocarem dojednat novou dohodu, která dává státní pojišťovně šanci, že své peníze opět uvidí. "Máme uzavřený nový splátkový kalendář, který předpokládá úhradu celého dluhu do roku 2025," říká Hikelová. První splátku EGAP od Eurocaru již obdržel.

Největší riziko v dnešní době pro EGAP představuje turecký projekt uhelné elektrárny Adularya. Na ten Česká exportní banka půjčila okolo 12 miliard korun a pojišťoval ho právě EGAP. Elektrárna měla být již čtyři roky hotová, český dodavatel Vítkovice Power Engineering ale zkrachoval a turecký odběratel byl znárodněn. ČEB a EGAP s tureckou stranou tak dnes intenzivně vyjednávají, jak Adularyi zachránit.

© EGAP  2018
Mapa stránek