10.10.2017
České firmy nejraději investují v ruskojazyčných zemích a Balkáně (Týden.cz)

České firmy nejraději investují v ruskojazyčných zemích, na Balkáně nebo v Turecku. Poměrně málo investic zatím ale směřuje do Afriky a Jižní Ameriky, což souvisí i s celkově nižším exportem do těchto teritorií. Vyplývá to z informací, které na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně zveřejnila státní pojišťovna EGAP.

"Když to hodně zobecním, tak s rostoucí vzdáleností od Česka klesá ochota českých firem investovat," uvedl generální ředitel EGAP Jan Procházka. Řada českých investic se podle zástupců pojišťovny vydařila ve východní Asii, právě v této oblasti se ale Češi pustili i do projektů, které nevyšly - zejména kvůli nedostatečné adaptaci na složité místní podmínky a vztahy.

Obecně podle EGAP českých investic v zahraničí přibývá. Roste i zájem o jejich pojištění. "Největší zájem v poslední době registrujeme o náš produkt pojištění investic. Na pomyslném trůnu mezi našimi produkty tak pojištění investic vystřídalo dříve nejžádanější pojištění dodavatelsko-odběratelských úvěrů," uvedl Procházka.

Kromě velkých firem, které investují do energetiky nebo zpracovatelského průmyslu, dnes své investice podle Procházky daleko více pojišťují také malé a střední podniky.

Vzhledem k tomu, že většina investorů nefinancuje svou zahraniční investici jen z vlastních zdrojů, EGAP podporuje také financování investice formou bankovního úvěru.

"Bance, která financuje investiční záměr, pojišťujeme riziko nesplácení úvěru z teritoriálních i komerčních příčin," uvedl Procházka. Základní podmínkou k tomu, aby EGAP investici české firmy podpořil, je to, že se firma se sídlem v České republice rozhodne investovat v zahraničí s alespoň tříletým investičním záměrem. Investor by měl mít podíl v zahraniční dceřiné společnosti, případně by ji měl nově zakládat.

© EGAP  2018
Mapa stránek