14.10.2013
Pojištění vývozu se víc otevře menším podnikům (Profit)

Drtivá většina malých a středních podniků neřeší pojištění svých pohledávek při exportu do zemí mimo Evropskou unii. Velkou roli v tom sehrává také neinformovanost drobných a středních podnikatelů o možnostech na pojistném trhu. Upozorňuje na to Asociace exportérů s odvoláním na výsledky průzkumu Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP).

            Podíl malých a středních firem na tuzemském vývozu, tahounu české ekonomiky, loni přesáhl 53 procent. Zahraniční pohledávky si však pojišťuje pouze 18 procent z nich. „Jde o velmi malé číslo, když uvážíme, že 60 procent exportérů vyváží své zboží alespoň do jedné země mimo EU, kde jsou zřetelná komerční i politická rizika. Firmy argumentují snahou ušetřit náklady, vyhnout se administrativní zátěži nebo jsou přesvědčené, že žádné pojištění nepotřebují. Tento přístup je pochopitelný, ale zároveň poněkud nedomyšlený,“ říká Jiří Grund, místopředseda Asociace exportérů.

            Situaci by mohly změnit nové služby adresované zejména menším firmám, s nimiž přichází právě EGAP. Více než polovina podnikatelů ovšem neví, že na trhu jsou nyní k dispozici pojistné produkty, které odpovídají potřebám malých a středních firem. EGAP nově nabízí například pojistné balíčky, které minimalizují rizika spojená s exportem mimo země Evropské unie. Pojistku si lze zřídit i na fakturu k částce, která začíná již na 100 tisících korunách. Rozšířený mýtus, že pojištění exportních rizik je pouze pro velké firmy, tak přestává platit. Navíc je zde velký prostor pro ošetření rizik, která komerční pojišťovny nepojistí.

            Absence pojištění zahraničních pohledávek se může malým a středním firmám v dlouhodobém horizontu vymstít, varuje předseda Asociace exportérů. „Možná by stálo za úvahu zamyslet se nad riziky, která přináší jistý obchodní svéráz mimo země Evropské unie. Mám na mysli například ne zcela oddělené osobní a komerční vztahy s odběrateli, byznys v rodinném kruhu na dobré slovo a obchodování v rámci každodenní operativy bez zřetele ke strategickým rizikům,“ uzavírá Jiří Grund.

***

Poznámka Profitu: Vstřícný přístup EGAP vůči menším podnikům je dobrou zprávou. Právě státem zaštítěné pojištění může vyvážit větší míru rizika, kterou podstupují vývozci při expanzi na rozvojové trhy.

© EGAP  2018
Mapa stránek