09.12.2013
Stavební firmy v době krize nacházejí příležitosti na východním trhu (Euro Příloha - Rusko - obchodní partner ČR)

Krize ve stavebním průmyslu v Čechách pokračuje, naděje firem se ovšem plní na východních trzích. V Rusku se pro letošní rok předpovídá růst ve stavebnictví kolem devíti procent, na tuzemském trhu propad ve druhém čtvrtletí roku představuje 8,8 procenta.

Ve stavebnictví je na ruském trhu dobře etablovaná česká PSJ, firmě se zde daří a vydělává. Objem zahraničních zakázek, které drží jihlavskou firmu nad vodou, tvoří polovinu jejího obratu, většina z nich je v postsovětských zemích a Rusku. PSJ staví komerční objekty v olympijském Soči, proniká i do dřevozpracujícího průmyslu – v létě zde dokončila svůj třetí závod v oboru.

Aktuálně nejvýznamnější projekt

Multifunkční komplex ComCity, který v Moskvě staví s investicí ve výši až miliardy eur PPF Petra Kellnera se považuje za nejvýznamnější projekt ve stavebnictví, na kterém se Češi podílejí. V komplexu o celkové ploše 780 tisíc metrů čtverečních bude pracovat zhruba 43 000 lidí.

Poptávka je v Rusku zaměřená i na dodávky staveb, včetně technologií. Jedná se například o zemědělství. Češi stavby dodané spolu s technologiemi na zpracování masa, dojení krav, transport a zpracování mléko aj. umějí ruskému trhu nabídnout. Řada tuzemských firem má o spolupráci v agrárním sektoru zájem a opět jsou i tací, kteří se již dokázali prosadit.

Pro uplatnění českých firem jsou příležitosti i v sektoru životního prostředí. Velký potenciál je například ve zpracování životního prostředí, poptávka je i po bioplynových stanicích.

Po získání referencí přicházejí zakázky na klíč i v energetice

Firma, která získala reference ve stavebnictví a dále prorazila v segmentu energetických staveb, je PSG. V Rusku začínala s výstavbou velkoobchodů řetězce Metro, následovala síť nákupních center Globus a v současnosti realizuje svoji třetí paroplynovou elektrárnu ve městě Salechard za severním polárním kruhem. PSG reflektovala poptávku na trhu a dokázala nabídnout výstavbu na klíč i s přidanou hodnotou – moderní technologií.

Neméně důležitý pro její úspěch v Rusku je také fakt, že do projektu přináší i specifický model financování, proto se daří vítězit v tendrech. Hlavně díky úvěrům od české exportní banky a pojišťovny Egap se jí daří uspět v tendrech na dodávky celých závodů a elektráren na klíč.

Aktuálně PSG dokončuje například paroplynovou elektrárnu v Salechardu za severním polárním kruhem. „S ohledem na velikost elektrárny i klimatické podmínky jde o náročnou stavbu, teploty klesají v části roku k padesáti pod nulou,“ řekl týdeníku Ekonom generální ředitel PSG Tomáš Krones. Nejnovější zakázkou firmy je výstavba paroplynové elektrárny v Petrohradu za 140 milionů eur.

Na trh vstupují i bytoví developeři

Zastaralý bytový fond je lákadlem i pro developery. Ambiciózní plány vyhlásila jednička na českém trhu, společnost Central Park. Do Ruska chce investovat celkem dvě a půl miliardy korun. Chce prosadit tuzemský model výstavby – byty pro střední segment. Na trh chce firma vstoupit ve společném podniku s ruským developerem.

Nový velvyslanec

Od nového roku začne v Moskvě úřadovat nový český velvyslanec Vladimír Remek. Čeští politici i obchodníci vkládají do prvního kosmonauta a hrdiny Sovětského svazu velké naděje. Naděje na to, že pozvedne česko-ruské politické a ekonomické vztahy na novou úroveň. Vladimíru Remkovi se budou podstatně snáz otevírat dveře, které by pro jiné byly mnohem větším problémem.

© EGAP  2018
Mapa stránek