31.01.2014
Svaz průmyslu: Obchod s Arménií zdaleka nenaplňuje svůj potenciál (ČTK)

Vzájemný obchod mezi Českem a Arménskou republikou zatím zdaleka nenaplňuje svůj potenciál. Na česko-arménském podnikatelském fóru to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Akce se v Praze konala při příležitosti návštěvy prezidenta Arménské republiky Serže Sargsjana. Fóra se zúčastnilo 100 podnikatelů z obou zemí.

"Obchod s Arménií není na té úrovni, jakou bychom si představovali. V roce 2012 to bylo 32 milionů eur, za loňský rok jen asi 20,3 milionu eur, což není žádný zázrak," uvedl Hanák.

Fóra se zúčastnil i český prezident Miloš Zeman, ten arménským firmám doporučil česká auta, zejména Škodovky, a tradiční české pivo. Sargsjan zase hovořil o nerostném bohatství své země.

"České podniky zkoumají možnosti arménského trhu především v oblasti energetiky, komunálního hospodářství, strojírenství, informačních technologií, zdravotnické techniky, geologického průzkumu a také se dívají na možnosti podnikání v dalších oborech," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Podle Hanáka je dobrou zprávou předznamenávající zlepšení vzájemné obchodní výměny i to, že došlo k podpisu sedmi memorand, která by měla vzájemnou spolupráci prohloubit.

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) za přítomnosti obou prezidentů uzavřela dohodu o spolupráci s novou arménskou exportní úvěrovou pojišťovnou EIAA. Podle generálního ředitele EGAP Jana Procházky jde o důležité navázání spolupráce. "Dohoda umožní českým a arménským firmám spolupracovat na projektech ve třetích zemích a samozřejmě je velmi důležitá i pro další diverzifikaci českého exportu," uvedl Procházka.

Dohody se týkají například i spolupráce mezi Agenturou ochrany přírody České republiky a Agenturou pro řízení přírodních zdrojů Arménské republiky, ale také třeba spolupráce mezi některými kraji či národními parky v ČR a Arménii.

© EGAP  2018
Mapa stránek