05.03.2014
EGAP pojistil malým a středním podnikům export za 600 milionů (businessinfo.cz )

Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost uzavřela v roce 2013 celkem 157 pojistných smluv a pojistila český export v hodnotě 63,4 miliard korun. Čeští exportéři loni nejvíce vyváželi do Ruska, Turecka a Ázerbajdžánu. Rekordní čtvrtina uzavřených smluv byla s malými a středními podniky.

Celkově byl pojištěn export do 39 zemí světa. Pojišťovna také loni inkasovala rekordní pojistné ve výši více než 2,7 miliardy Kč a svým zákazníkům vyplatila 2,3 miliardy. EGAP v roce 2013 uzavřel 22 smluv na rozsáhlé obchodní případy (což jsou obchody v hodnotě nad 1 miliardu korun) v celkové hodnotě 48 miliard.

Pojišťovně se podařilo oslovit v roce 2013 i řadu menších a středních firem, které exportují na rizikové trhy. Více než čtvrtina uzavřených smluv byla právě s malými a středními podnikateli. Celkem jde o 40 případů a pojištěný export v hodnotě téměř 600 milionů. „Jedná se o rekordní stav v historii EGAP, v posledních pěti letech činil procentuální podíl smluv týkajících se malých a středních podniků v průměru 16 %. Z teritoriálního hlediska EGAP pojistil vývoz malých a středních firem do Běloruska, Chile, Kazachstánu, na Kubu, do Mexika, Ruska, Ukrajiny a Vietnamu,“ dodává k loňským výsledkům generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Zejména ve druhé půlce loňského roku se EGAP snažil především marketingovými a vzdělávacími aktivitami podpořit právě segment malých a středních podniků, když proběhla série seminářů zaměřených na činnost a služby úvěrové pojišťovny. V průběhu roku 2013 se jich zúčastnilo více než 700 podnikatelů. V jejich podpoře chce EGAP pokračovat i v roce 2014, proto ve spolupráci s bankami připravil další pokračování seminářů pro vývozce, kteří doposud nevyužívají možnosti exportního financování

© EGAP  2018
Mapa stránek