14.03.2014
3 otázky pro Jana Procházku, generálního ředitele proexportní pojišťovny EGAP (TRADE NEWS )

Jak rizikové je z pohledu společnosti EGAP obchodování s Blízkým východem?
EGAP má ve svém pojistném portfoliu řadu zemí z oblasti Blízkého východu a severní Afriky a obecněji platí, že země těchto regionů představují pro pojišťovnu velmi různé úrovně teritoriálních, respektive politických rizik. Základním kritériem pro jejich hodnocení je kategorizace zemí zpracovávaná v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
V regionu severní Afriky má EGAP téměř ve všech zemích své pojištěné obchodní případy a rizikovost těchto zemí se pohybuje na střední či nižší úrovni (Maroko 3. skupina ze 7, Alžírsko 3, Tunisko 4, Libye 7, Egypt 6). Přestože je například Egypt v horší kategorii 6, neznamená to, že by byla pro danou zemi možnost EGAPu pojišťovat omezená, neboť při celkovém hodnocení rizik dané transakce záleží rovněž na „kvalitě“ dlužníka, který čerpá z ČR exportní úvěr.
Situace v regionu Středního východu je výrazně lepší – Saúdská Arábie 2, Omán 2, Kuvajt 2, SAE 3, Bahrajn 4 a Jordánsko 5. V těchto zemích nemá zatím EGAP výraznější objemy pojištění, i když jsou v nich rizika jak pro české vývozce, tak pro financující banky a EGAP celkem přijatelná.

A co země v konfliktní oblasti tohoto regionu, jako jsou Irák, Sýrie nebo Libanon?
Ty mají logicky aktuální hodnocení v nejhorší skupině 7. Do těchto zemí v současné době EGAP nepočítá s výraznější angažovaností, avšak i zde mohou existovat výjimky v případě silných dlužníků. Takovou výjimkou je například pojištění projektu výstavby druhé fáze paroplynové elektrárny v iráckém Kurdistánu, kterou bude stavět otrokovická PSG. Tady jde navíc o referenční zakázku. V Iráku financují své projekty i další státy jako třeba Německo a šance českých firem získat zakázky je relativně vysoká.
Českým exportérům se stále častěji otevírají další nové možnosti, expandují do nových zemí. A občas je to i pro nás krokem do neznáma. Máme ale obrovskou výhodu v tom, že si se zahraničními úvěrovými pojišťovnami můžeme vyměňovat zkušenosti. Naše členství v Bernské unii přináší přesně tyto benefity.

Jaké další zajímavé úspěšné exporty našich firem v uvedených zemích jste podpořili?
Kromě zmíněného nového projektu v Iráku je to z poslední doby například výstavba továrny na výrobu netkaných textilií v Egyptě. Zakázku dělala společnost Pegas Nonwovens, EGAP tak pojistil investici české právnické osoby v zahraničí. A na Blízkém východě? V loňském roce jsme pojistili například český export do Izraele za téměř 3,5 miliardy korun a další obchodní případy za zhruba miliardu korun EGAP právě projednává. Veškerý námi podpořený vývoz do této země je z oblasti strojírenského průmyslu.
 

© EGAP  2018
Mapa stránek