18.04.2014
Ruská banka (o)kupuje Česko (Dotyk)

Sberbank se pozvolna dostává do pozice nepostradatelného partnera českého byznysu. Výrazně se zapojila do financování exportu. Před rokem podepsala státní Česká exportní banka (ČEB) se Sberbank smlouvu o spolupráci. Má se týkat například společných aktivit v Rusku (kam míří 40 % státem podporovaného exportu) a společného vymáhání problematických pohledávek tamtéž.
Jak se deklarovaná spolupráce v praxi naplňuje? Jaké úvěry exportní banka v součinnosti se Sberbank už poskytla? Na odpovědi si asi musíme počkat. „K jakékoliv medializaci, která se nějakým způsobem dotýká našich partnerů či klientů, musíme mít jejich souhlas. Doba vyřízení takové žádosti se může pohybovat v řádu týdnů,“ reagovala na žádost týdeníku Dotyk mluvčí ČEB Věra Dušková.
Faktem ale je, že v zájmu českých exportérů operujících v Rusku je, aby jejich obchodům byla Sberbank nakloněna. Věří totiž, že největší tamní banka dokáže jejich byznys před většími investičními riziky ohlídat.Ruská Sberbank je rovněž vítaným partnerem pro státní pojišťovací společnost EGAP. „Pro nás je přínosem, jde o seriózní banku. V transakcích na východních trzích se objevuje stále častěji,” říká současný ředitel EGAP Jan Procházka.
Sberbank pomáhá EGAP při řešení nesplácených úvěrů, které do rizikového regionu pojistila. Státní exportní banka má totiž v Rusku nyní rozpůjčovaných asi 64 miliard korun. Pokud by Západ v případě dalšího Putinova vojenského dobrodružství přistoupil k tvrdým protiruským sankcím, i pojišťovna EGAP čeká finanční dopady. „Jakékoliv sankce poškodí kvalitu našeho portfolia,” upozorňuje ředitel Procházka.

© EGAP  2018
Mapa stránek