23.04.2014
Firma PSJ dokončila v gruzínské metropoli Tbilisi Aquapark Gino Paradise (buildingnews.cz )

Zatím poslední, sedmadvacátou zemí, v níž akciová společnost PSJ dokončila svoji stavbu, je Gruzie. V hlavním městě Tbilisi byla v březnu letošního roku předána stavba areálu Aquapark Gino Paradise. Investorem díla, které v Gruzii nemá obdoby, byla společnost Gino Park provozující podobný komplex ve slovenských lázních Bešeňová.

Aquapark Gino Paradise vyrostl poblíž přehradní nádrže Tbiliské moře s krásným pohledem na tuto vodní plochu. Největší projekt svého druhu v Gruzii nabízí 12 vnitřních a venkovních bazénů (například bazén dětský, vlnový, klidový, relaxační, se slanou vodou či plavecký) s deseti filtračními okruhy. Dále jsou zde návštěvníkům k dispozici doplňkové atrakce jako je divoká řeka s pirátskou lodí a whirlpoolem, wellness a relax centrum, sauny, toboganová věž se šesti velkými tobogány, řada dětských skluzavek, fitness centrum a spousta dalších lákadel.

Venkovní letní prostory první návštěvníci okusili už v srpnu loňského roku a v polovině února 2014 bylo pro veřejnost v testovacím provozu otevřeno wellness zázemí. Kompletní zimní vnitřní část si na pompézní slavnostní otevření počkala na 8. duben 2014, kdy přivítala přes 600 hostů včetně slovenského ministra zahraničních věcí Miroslava Lajčáka a jeho gruzínského protějšku. “Dokončili jsme komplex, jenž se právem stal pýchou obyvatel Tbilisi. Zároveň však šlo o hodně specifickou stavbu, kterou lze těžko porovnávat s realizací kanceláří či obchodních center v Ruské federaci. Vzniklo zde 49 různých objektů, z nichž každý je něčím specifický,“ říká Jaroslav Řičánek, projektový manažer PSJ z Divize export.

Největší problém podle jeho slov nastal v okamžiku, kdy firma PSJ požadovala po gruzínských řemeslnících a stavbařích provedení dle evropských standardů, které jsou například v sousedním Rusku již zcela běžné. “Gruzínské stavebnictví bohužel přešlapuje na místě, chybí v něm progres, řemeslná zručnost a zdravá konkurence. S nedostatečnou kvalitou provedených prací jsme se potýkali zejména při realizaci hlavní provozní budovy, tobogánové věže a bazénové haly,“ poodkryl stavební těžkosti Jaroslav Řičánek.

Centrem komplexu se stala provozní budova, která se skládá z několika přízemních a dvojposchoďových jednotek spojených do kompaktního funkčního celku. Samostatně je umístěn kruhový objekt, v němž jsou uloženy bazénové technologie - filtrace, ohřev a akumulace vody. Ve středu areálu, jehož nepřehlédnutelnou dominantou je toboganová věž, vznikl vlnový bazén s divokou řekou. Celoroční využití nabízejí dětský a relaxační bazén, který je velkoryse zastřešený dominantní ocelovou konstrukcí.

U venkovního plaveckého bazénu vznikla tribuna pro 248 diváků, dále je v areálu k dispozici několik restaurací a barů, energocentrum, trafostanice a objekt pro ubytování zaměstnanců a servis. “Součástí relaxačního areálu je písková pláž na břehu přehradní nádrže s dalšími venkovními tobogány, hřiště pro fotbal a volejbal. Museli jsme provést i četné terénní a sadové úpravy, neboť zelené plochy představují zhruba 45 tisíc metrů čtverečních. Kolem areálu vede okružní asfaltová komunikace a součástí komplexu je i velkokapacitní parkoviště,“ uvedl Jaroslav Řičánek.

Náklady na dílo činily 19,3 milionů eur, přičemž exportní financování zajišťovala PPF banka a.s. ve spolupráci s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP). V Tbilisi se uplatnily i české subdodavatelské firmy. Například Centroprojekt zajišťoval veškeré bazénové technologie včetně rozvodů a firma Akvahelp byla dodavatelem vlastních těles nerezových bazénů.

© EGAP  2018
Mapa stránek