Češi pomáhají zúrodnit egyptskou poušť. SIGMA GROUP dodává technologie k závlahovým čerpacím stanicím za 830 milionů s pojištěním EGAP

Pátek, 27. Říjen 2023

Česká společnost SIGMA GROUP dodává technologie pro dvojici egyptských závlahových čerpacích stanic pro rozsáhlý závlahový projekt. Kaskáda Mostakbal s celkovým počtem sedmi stanic bude na dlouhé vzdálenosti z delty řeky Nilu čerpat značné množství vody do pouštních oblastí. Jejich kultivací chce Egypt zvýšit svou zemědělskou produkci. Zakázku v objemu zhruba 830 milionů korun pojistila exportní pojišťovna EGAP.   

Cílem projektu je zúrodnění části země, kde je nyní poušť. Voda bude čerpána částečně přímo z Nilu a pak také z čistíren odpadních vod. Co do celkového instalovaného výkonu čerpadel je to asi největší projekt v historii Sigmy. Dodáváme dvě čerpací stanice, na každé je 14 shodných čerpadel, takže to je 28 kusů. Čerpadlo má přitom kapacitu zhruba 10,3 kubíku vteřinových,“ vysvětluje Luboš Michlík, generální ředitel a člen představenstva SIGMA GROUP. Pro představu, čerpací stanice při maximálním výkonu by napustila olympijský plavecký bazén za pouhých 17 vteřin. „Pojištění EGAP nám pomohlo navýšit limit u úvěrující banky a zajistit tak potřebné financování projektu,“ dodal Michlík.

SIGMA GROUP má v Egyptě skvělé renomé. První zakázky zde realizovala už v padesátých letech minulého století. Tentokrát firma z hanáckého Lutína uspěla ve světové konkurenci 14 hlavních dodavatelů, které Egypt pro projekt kaskády čerpadel oslovil.

SIGMA GROUP patří ke světové špičce v oboru, což ostatně prokazují i projekty, které s EGAPem již realizovala v minulosti. V tomto případě se přímo podílí na zvyšování potravinové soběstačnosti země, která je z podstatné části závislá na zahraničním dovozu, což se zejména v době omezeného vývozu obilí z válkou zmítané Ukrajiny ukazuje jako sociálně potřebné,“ řekl k projektu předseda představenstva EGAP David Havlíček.