Češi postaví na Papui-Nové Guineji už druhou nemocnici za miliardu

Středa, 12. Září 2018

Dnes proběhne ve třináct tisíc kilometrů vzdáleném provinčním městě Goroka na Papui-Nové Guineji slavnostní a pro místní obyvatele i velmi přínosná událost. Konsorcium českých a rakouských firem zde slavnostně otevře zbrusu novou nemocnici za 1,4 miliardy korun. A rovnou oznámilo, že v této oceánské zemi získalo další kontrakt. Tentokrát za jednu a čtvrt miliardy korun.

Pro Papuu je nová nemocnice klíčová, většina obyvatel zde žije pod hranicí chudoby a stávající zařízení v Goroku bylo přes padesát let staré. Češi se na nové nemocnici podíleli hlavně výstavbou diagnostického a chirurgického centra.

„Bude to mít určitě velký přínos pro zdravotnictví v provincii Easter Highlands, práci českých firem už ocenil i tamní guvernér,“ říká velvyslanec Rudolf Hykl.

Nemocnice byla vůbec prvním evropským projektem na Papui, který měl podporu ve formě státního financování. Úvěry České spořitelny a rakouské Erste Group pojišťovala státní exportní pojišťovna EGAP. Bez ní a státních záruk na straně Papuy by byl projekt nefinancovatelný. „Role státu ve formě pojištění rizik je v těchto projektech naprosto nezastupitelná,“ zdůraznila Lenka Tomanová z České spořitelny.

I EGAP si nicméně na rizikovém projektu kryje záda. „Vzhledem k podílu rakouských firem se nám podařilo dohodnout zajištění u tamní partnerské státní agentury pro podporu exportu. Rakouská OeKB zajistila necelých 43 procent celkové hodnoty kontraktu,“ říká generální ředitel EGAP Jan Procházka. Vývoz nemocnic na klíč je specifický v tom, že místo dvou tří velkých dodavatelů se výstavby nemocnic účastní hned několik desítek subdodavatelských firem. Zároveň to je jeden z příkladů vývozu s vysokou přidanou hodnotou. Projekt zastřešuje česká dceřinka rakouské skupiny Vamed. Vedle ní zde své uplatnění najdou výrobci úzce specializované techniky, zdravotnického zařízení, ale i dodavatelé nábytku, dlažeb, konstrukčního materiálu či stavební společnosti.

Mezi ty nejznámější patří například výrobce rozvodů medicinálních plynů MZ Liberec, producent rehabilitační techniky Audy, výrobce zdravotnických a manipulačních vozíků Klaro nebo brněnský výrobce laboratorních sušáků a parních sterilizátorů BMT Medical Technology.

Většina z těchto firem se opět pod vedením Vamedu podílí i na novém, již zmiňovaném projektu Boram General Hospital ve městě Wewak v provincii East Sepik na severozápadě země.

V první fázi půjde o výstavbu školky, modernizaci porodnice a poporodního oddělení. Následovat bude výstavba ambulance, pohotovosti, chirurgie a operačních sálů. Hodnota nové zakázky je 48 milionů eur, tedy zhruba 1,23 miliardy korun.

Papua-Nová Guinea přitom není jediným exotickým teritoriem, kam Češi vyvážejí. Okolo dvou miliard stála nemocnice ve Vientiane, hlavním městě sedmimilionového Laosu, další projekty jsou v Kongu, Gabonu či Ghaně.

A znát je to i v číslech. Zatímco dříve se jednalo o menší zakázky v desítkách či maximálně stovkách milionů, nyní jsou to projekty o řád dražší. „Jen od roku 2012 jsme pojistili vývoz nemocnic a poliklinik do různých částí světa za více než čtrnáct miliard korun,“ říká šéf EGAP Procházka.