Český export je na vrcholu sil

Pondělí, 29. Červenec 2019

Uhodnout, do které země putuje nejvíce českých výrobků, není těžké. Tradičně nejdůležitější odbytiště představuje sousední Německo. Jak si ale vedeme ve zbytku světa a co všechno vlastně za hranice vozíme?
Evropskou jedničkou jsme ve vývozu hraček. Z analýzy UniCredit Bank vyplývá, že ročně exportují čeští výrobci plastové stavebnice, panenky, miniaturní modely a hračkářské sady v hodnotě okolo 50 miliard korun. Za první místo vděčíme především postupnému přesunu výroby Lega do Česka. Největšími českými vývozci jsou ABAfactory, Abrex, BD Tova Brno, Moravská ústředna DUV Brno či Detoa Albrechtice.

PIVU SE DAŘÍ, ZBRANÍM MÉNĚ

Ze všech českých pivovarů vyváží nejvíce Plzeňský prazdroj, konkrétně na Slovensko, do Německa a Jižní Koreje: „Úspěch slaví především prémiový ležák Pilsner Urquell. Ten loni překročil v exportu jeden milion hektolitrů,“ uvádí mluvčí firmy Jitka Němečková.
Vývoz zbraní a vojenského materiálu minulý rok klesl na téměř 14 miliard korun, meziročně se tak snížil o 1,1 miliardy korun. Byl to nejhorší výsledek od roku 2015. Nejčastější cílovou destinací byly sousední země, Spojené státy, Vietnam, Brazílie a země Blízkého východu. Vyplývá to ze zprávy o kontrole vývozu vojenského materiálu ministerstva průmyslu a obchodu.

BÝČÍ SPERMA DO TURECKA

Na východ od nás se daří vyvážet zemědělskou techniku, hlavně do Ruska a na Ukrajinu. „Obecně vidíme v posledních dvou letech mnohem vyšší zájem z těchto dvou zemí o českou zemědělskou techniku a technologie a je to logické. Obě země chtějí být soběstačnější v produkci potravin. Kromě Zetoru dodala zemědělskou techniku do Ruska a na Ukrajinu společnost Bednar FMT a do Ruska probíhají průběžně dodávky techniky od firmy Farmet,“ říká generální ředitel Exportní garanční a pojišťovací společnosti Jan Procházka.
Zajímavý je vývoz na Kubu, kam společnost Simplex CZ vozí potravinářskou pšenici, sušené mléko, syrovátku a další komodity za téměř 150 milionů korun. Doplňky stravy od Walmarku se vozí do Kazachstánu a Arménie, do Turecka putuje český dobytek a nově také inseminační dávky, jinými slovy býčí sperma.

ČESKÉ AUTOBUSY V AFRICE

Ázerbájdžán je důležitým odbytištěm pro české stavební firmy, které letos finišují s obří zakázkou na modernizaci 300 kilometrů dlouhé železnice. Na stavbě se podílí více než 10 českých firem, většinou ze skupiny Třinecké Železárny – Moravia Steel. Celková hodnota kontraktů dosahuje 750 milionů eur.
Úspěšný rok má za sebou i Iveco Czech Republic. To se postaralo o vývoz 400 autobusů z Vysokého Mýta do Pobřeží slonoviny, dohromady za více než 2,4 miliardy korun. „Věříme, že Afrika se stává velmi atraktivním trhem pro české podnikatele. Chceme podpořit diverzifikaci tuzemského exportu také na tento kontinent,“ prohlásil generální ředitel EGAP Jan Procházka.
Společnost Iveco Czech Republic zvítězila v silné mezinárodní konkurenci, jejími konkurenty byly například indická společnost Tata nebo švédská firma Scania ze skupiny Volkswagen.
Pokračování na str. 4 Pokračování ze str. 3

ZÁVISLOST NA 10 ZEMÍCH

Stále platí, že největší část exportu směřuje do zemí Evropské unie. Do EU putoval loni vývoz v hodnotě 3,7 bilionu z celkového exportu ve výši téměř 4,4 bilionu korun. Svaz průmyslu a dopravy ale upozorňuje, že Česko je ve skutečnosti závislé na vývozu v podstatě jen do 10 unijních zemí.
„Těchto deset zemí se zároveň podílí na celkovém českém exportu ze 74 procent. Jinými slovy ze tří čtvrtin je český export závislý na pouhých deseti zemích, což představuje pro ekonomiku riziko, že oslabení poptávky na těchto trzích nebudou české firmy schopny vykompenzovat prodejem v jiných částech světa,“ uvedla mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

ČESKÝ EXPORT ROSTE

„Stát samozřejmě může pomoci ekonomickou diplomacií, ale v principu platí, že kvalitní firmy se prosadí samy. Diverzifikace zahraničního obchodu je něco, co by české ekonomice prospělo, ale není možné ji nijak nařídit,“ vysvětluje Martin Slaný, ekonom investiční skupiny DRFG.
Čerstvá data jsou optimistická, v květnu výkonnost tuzemského vývozu překonala očekávání. Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské se o to přičinil hlavně vývoz automobilů a náhradních dílů i oživení dalších sektorů navzdory vývoji ve světě.

REKORDNÍ ČÍSLA V NĚMECKU

Největší odbytiště představuje pro české firmy Německo. Export tuzemských firem do Německa byl loni opět rekordní, meziročně se však zvýšil pouze o 2,8 procenta na 1,42 bilionu korun, což je nejnižší růst od roku 2009. Celkem 82 procent vývozců do Německa exportuje již více než pět let. Více než dvě třetiny exportujících firem plánují, že vývoz do Německa ještě více navýší.
Americký trh je velmi náročný. Zda půjde o trend, zatím ale není jasné. Z Česka se do USA vyváží například součástky do telefonů, vysílačky, léčiva, stroje a neelektrické motory. Hodnota amerického exportu bude letos zřejmě okolo 100 miliard korun. Podobně roste i vývoz do Švýcarska.

KAŽDÁ ČTVRTÁ ŠKODOVKA

České podnikatele láká i velikost čínského trhu, největší čeští hráči jsou zde dlouhodobě skupina PPF a mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Jak se vyvíjí objem českého vývozu, nejlépe dokládá desetileté srovnání. V roce 2008 byla hodnota vývozu 13 miliard korun, v roce 2018 přes 40 miliard. Například každá čtvrtá škodovka je dodána zákazníkovi v Číně, od roku 2007 dodala Škoda Auto zákazníkům do Číny celkem přes 2,6 milionu aut.
Taktika státu a firem za každou cenu uspět v čínských metropolích je podle ekonoma Martina Slaného nesmyslně zaměřená: „Místo abychom dobývali Američany, Němci či Brity již obsazený Peking, měli bychom se více orientovat na menší čínské provincie, kde máme alespoň nějakou šanci, nebo se orientovat na země, kde máme či jsme měli historicky silné vazby – Vietnamem či Laosem počínaje a arabským světem konče.“


HODNOTA ZAHRANIČNÍHO OBCHODU
(leden 2018 – duben 2019)
Motorová vozidla: 541 mld. Kč
Ostatní zařízení k automatickému
zpracování dat: 173 mld. Kč
Telefonní přístroje: 171 mld. Kč
Ostatní díly a příslušenství: 154 mld. Kč
Karoserie: 129 mld. Kč
Zařízení k automatickému
zpracování dat: 76 mld. Kč
Vysílačky: 64 mld. Kč
Díly sedadel přestavitelných
na lůžka: 60 mld. Kč
Hračky: 59 mld. Kč
Osvětlovací zařízení, stěrače,
odmlhovače: 49 mld. Kč
ZDROJ: ČSÚ