Tisková zpráva: EGAP loni pojistila vývoz za 40 miliard

Čtvrtek, 30. Duben 2020

 

Zájem českých vývozců o pojištění v EGAP loni rostl. V roce 2019 stoupl celkový objem pojištěného vývozu z 35 miliard korun na víc než 40 miliard. Pojišťovna podpořila 63 exportérů, což je meziročně o dva víc. Jednalo se například o české dodávky trolejbusů do Lotyšska, instalaci drážního zabezpečovacího zařízení v Bělorusku, pekařských linek v Mongolsku či o stavbu vodní elektrárny v Turecku. Celkem pojišťovna loni podpořila vývoz českých firem do 35 zemí.

„Celkový objem podpořeného vývozu si držel stabilně vysoká čísla. Velkou měrou se na statistikách podílely malé a střední podniky. S nimi jsme loni podepsali 78 z celkem 140 uzavřených obchodní smluv,“ vysvětluje předseda představenstva EGAP Jan Procházka. Především kvůli podpoře drobnějších exportérů pojišťovna loni spustila online formulář, který usnadňuje komunikaci.

Dotace na boj proti pandemii

Přestože se pojišťovně obchodně dařilo, do jejího hospodaření se loni negativně zapsala potřeba tvorby kapitálové rezervy pro nedokončený projekt uhelné elektrárny Adularya v Turecku.
„Hospodaření tak bohužel skončilo ztrátou 2,38 miliardy korun, ale dotace ze státního rozpočtu pojišťovna z těchto důvodů žádat nebude. Ztrátu vykryje z kapitálového posílení z roku 2018, obchodní činnosti a vymáhání pohledávek,“ dodává mluvčí pojišťovny Jan Černý. Celkový objem vymožených pohledávek loni činil 546 milionů korun, z toho nejvíc na Kubě, Ukrajině a Rusku.

Pojišťovna ovšem získala nařízením vlády speciální prostředky na první naplnění fondu pro krytí závazků z poskytovaných záruk určených speciálně na boj proti dopadům koronaviru. EGAP tak nově bude moct poskytovat záruky za bankovní úvěry velkých firem nad 250 zaměstnanců a to v celkovém objemu až 142 miliard korun. Nový produkt „Záruka COVID Plus“ čeká na notifikaci Evropské komise a jeho spuštění se tak očekává v příštím týdnu.