Newstream: Exportérům se daří. EGAP pojistil zboží za 45 miliard

Pátek, 20. Srpen 2021

Vývoz roste zejména směrem na východ. Největší přírůstek hlásí Asie.

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) za první pololetí letošního roku podle svého generálního ředitele Jana Procházky pojistila český vývoz do 40 zemí, letos by mohla překročit rekordních 50 států. Největší růst EGAP sleduje u Asie. Procházka to dnes řekl na Českém exportním fóru.

EGAP v počtu zahraničních trhů, na které podpořilo export už za loňský rok dosáhla rekordu. Český vývoz za 45 miliard korun směřoval do 47 zemí. „Pro mě to bylo naprosto neuvěřitelné číslo, přece jenom zemí na světě není nekonečné množství. Teď už máme pololetní výsledky a víme, že jsme podpořili firmy ve 40 zemích. Sice to neznamená, že do konce roku to bude 80, ale možná to číslo překročí 50,“ uvedl Procházka. EGAP v roce 2019 pojistila export v objemu 40,2 miliardy na 35 zahraničních trhů.Z letošních pojištěných exportů jich podle Procházky 52,7 procenta míří do Asie. Nelze podle něj přitom jmenovat zemi, která by výrazně vybočovala. V Asii je pro české vývozce velký potenciál i podle Marka Svobody z odboru ekonomické diplomacie ministerstva zahraničních věcí.

Zájem o Afriku roste

Za perspektivní trh přitom považuje také Afriku, kde je patrný růst populace a lze tak odhadovat rostoucí touhu po spotřebě. „Nám se do budoucna perspektivními trhy zdá indopacifický region a Afrika, tam budeme směřovat i v rámci našeho předsednictví EU naše témata,“ řekl na Českém exportním fóru.

EGAP dále podle Procházky sleduje významný návrat českých vývozců k Rusku. „Je tam třikrát více Ruska než v loňském roce. Vždy jsme měli nějaké objemy do Ruska, po krizi to spadlo. Všichni hledali jiné obchody, Rusové se snažili lokalizovat výroby. Dneska jsme se přesunuli do fáze, že něco se jim povedlo, něco se jim nepovedlo, ale zase Češi poměrně výrazně dodávají a pojišťují si svoje obchody do Ruska,“ uvedl Procházka. Větší aktivitu českých exportérů lze podle Procházky sledovat také na Ukrajinu.

EGAP pojišťuje zejména bankovní úvěry se splatností delší než dva roky na financování vývozu velkých energetických, strojních a technologických zařízení, investičních celků, dopravních staveb a investic, a to především do zemí s vyšším rizikem nezaplacení na straně kupujících. Vznikla v roce 1992, spadá pod ministerstvo financí. Vláda na konci roku 2019 schválila, že se EGAP stane 100procentním akcionářem České exportní banky.